Srpen 2009


Bradavický express

11. srpna 2009 v 16:20 | Theresa |  Svět HP
Bradavický expres je vlak, který se vyskytuje v knihách britské spisovatelsky J.K. Rowlingové o čarodějnickém učni Harrym Potterovi.

Jedná se o zářivě červenou parní soupravu, dopravující každoročně studenty do Školy čar a kouzel v Bradavicích a na konci školního roku a o vánočních prázdninách zpět. Vyjíždí vždy 1. září přesně v 11:00 z londýnského nádraží King's Cross z nástupiště devět a tři čtvrtě.


Azkaban

11. srpna 2009 v 16:14 | Theresa |  Svět HP
Azkaban, neboli Azkabanské vězení je v sérii knih o Harry Potterovi kouzelnický žalář pro nejhorší zločince.

Věznice se nachází na ostrově uprostřed Severního moře, proto je velmi těžké z ní uprchnout. Trestance zde střeží mozkomorové - stvůry, které vysávají z lidí štěstí a všechny veselé vzpomínky. Vězni jsou nuceni znovu a znovu prožívat nejhorší okamžiky svého života, mnoho z nich proto brzy propadne zoufalství a zemře, jiní zešílí.

Zde byl také vězněn Rubeus Hagrid (na konci druhého dílu - Harry Potter a Tajemná komnata, když se ministerstvo kouzel domnívalo, že Tajemnou komnatu otevřel on) a Sirius Black, který byl první, komu se podařilo odsud utéct (Harry Potter a vězeň z Azkabanu). Když zlý černokněžník lord Voldemort znovu povstal, získal si mozkomory na svou stranu. Ti dovolili uprchnout deseti jeho nejvěrnějším příznivcům - smrtijedům - a poté opustili Azkaban a dali se do jeho služeb (Harry Potter a Fénixův řád).
Obrázky Bradavic

11. srpna 2009 v 16:12 | Theresa |  Svět HP
Škola čar a kouzel v Bradavicích

11. srpna 2009 v 16:08 | Theresa |  Svět HP
Škola čar a kouzel v Bradavicích je fiktivní škola v příbězích o Harrym Potterovi.

Škola byla před více než tisíci lety založena čtyřmi největšími čarodějkami a čaroději té doby - Godrikem Nebelvírem, Helgou z Mrzimoru, Rowenou z Havraspáru a Salazarem Zmijozelem. Podle nich byly pojmenovány čtyři koleje - Nebelvír, Mrzimor, Havraspár a Zmijozel. Heslem školy je Draco dormiens nunquam titillandus - Nikdy nelechtej spícího draka. Existuje také hymna Bradavic.

Studium

Škola má sedm ročníků. V 5. ročníku studenti skládají zkoušky NKÚ (náležitá kouzelnická úroveň) a vybírají si předměty, které chtějí dále studovat. Na konci 7. ročníku skládají závěrečné zkoušky OVCE (ohavně vyčerpávající celočarodějné exameny). V Bradavicích se vyučuje široké spektrum předmětů všelijak souvisejících s budoucím povoláním studentů. Dělí se na povinné (studenti je musí studovat každý rok až do NKÚ) a volitelné (od 3. ročníku si zvolí další minimálně dva předměty, ze kterých pak stejně jako z povinných skládají NKÚ).Povinné předměty

Přeměňování

Tento předmět učí od 1. ročníku profesorka Minerva McGonagallová. V tomto předmětu se studenti učí přeměňovat věci (např. sirku) v jiné věci (např. jehlu). Patří mezi nejdůležitější předměty. Na závěrečných zkouškách se učili přeměnit knoflík v brouka a naopak. Sama paní profesorka McGonagallová je zvěromág, umí se přeměnit v kočku.

Obrana proti černé magii

Obrana proti černé magii zatím neměla až do šestého dílu stálého profesora. Někteří říkají, že post profesora obrany proti černé magii, je zakletý a to od té doby, co o něj žádal Lord Voldemort Většinou se zde vyučuje praxe v obraných kouzlech a teorie o kletbách, se kterými se mohou setkat kouzelníci v opravdovém světě kouzel.

V první ročníku učil Harryho Pottera obranu proti černé magii profesor Quirrell. Koktavý mužíček s turbanem okolo hlavy. Nakonec se ukázalo, že byl ovládán největším černokněžníkem všech dob, který se nazýval Lord Voldemort.

Ve druhém ročníku na post profesora obrany proti černé magii nastoupil Zlatoslav Lockhart. Takový nepříliš chytrý blonďák, který si přisvojil zásluhy jiných a sepsal to ve svých spisech, díky kterým se stal populárním ve světě kouzel. Tento profesor přišel o paměť (nejspíše dlouhodobou, jak se můžeme přesvědčit v 5. dílu knižní podoby). Příčinou ztráty paměti byla Ronova pochroumaná hůlka, která obrátila kouzlo zapomnění na jmenovaného profesora, když se snažil vymazat paměť Ronu Weasleymu a Harrymu Potterovi. Během tohoto období se během vyučování předčítají Lockhartovy spisy a test není ze znalostí předmětu, ale života Lockharta.

Další a asi nejoblíbenější z profesorů tohoto předmětu byl Remus Lupin. Dávný přítel Jamese Pottera, Lily Potterové a Siriuse Blacka. Obranu proti černé magii vyučoval, když byl Harry Potter ve třetím ročníku. Avšak když se rozhlásilo, že je vlkodlak, sám odstoupil, jelikož věděl, že to rodiče ostatních žáků nebudou tolerovat, a tak i přes přemlouvání Harryho Pottera odchází z bradavického postu profesora obrany proti černé magii. V některých dílech na něj vzpomínají jako na nejlepšího profesora tohoto předmětu[zdroj?]. Zaměřil se na praktickou obranu proti černé magii. Žáci tak skutečně viděli nestvůry, o kterých se učili nebo se s nimi dokonce přímo utkali, například s Bubákem nebo bludičkou.

V Harryho čtvrtém ročníku nastupuje na dosavadní prokletý post profesora Alastor Moody. Tzv. Pošuk Moody, bývalý bystrozor, vyučuje taktéž praktickou výukou jako jeho předchůdce, avšak velice nezvyklou. První hodinu věnuje kletbám, které se nepromíjejí (Imperius, Cruciatus, Avada kedavra). Po skončení školního roku se však dozvědí, že tento profesorem není tím, za koho se vydává. Je to Barty Skrk jr., který je stále ve službách Pána zla. Pravý Moody je zavřen v kouzelné truhle. Moody opouští post profesora a prý jde zpět do penze, ze které před rokem odešel.

V pátém ročníku se do Bradavic velmi montuje Ministerstvo kouzel. Proto také nastupuje na post profesora tohoto předmětu Dolores Jane Umbridgeová, náměstkyně ministra kouzel. To pro Harryho začíná peklo. Jeho oblíbený předmět se mění v noční můru. Po nějakých hrůzách, které Dolores nastražila, se stala ředitelkou, ale stále učí obranu proti černé magii. Nakonec však skončí na ošetřovně, protože jí Harry s Hermionou zavedou do Černého lesa ke kentaurům, které začne Umbridgeová urážet, a oni ji odvlečou hluboko do lesa. Její výuka je zaměřená tak, aby se žáci nic praktického nenaučili. Ministerstvo se totiž obává, že Brumbál buduje svou vlastní armádu, se kterou chce svrhnout ministerstvo.

V šestém ročníku se po dlouhém snažení dostane na tento post Severus Snape. Dosáhl svého, jelikož dlouho toužil po tomto místě. Harry z toho moc velkou radost nemá, když zjistí, že profesor lektvarů, kterého tak nenávidí, začne učit tento předmět. Harry se také nemůže smířit s tím, že mu (Snapeovi) ředitel Albus Brumbál stále věří. V tomto roce jde především o zaměření na neverbální zaklínadla. Snape se zde ale také dlouho neudrží, jelikož na konci dílu se o něm všichni dozvědí pravdu, že je stále smrtijed (v posledním díle je Snape nakonec očištěn a jsou odhaleny jeho pravé motivy) a že zavraždil Brumbála. Proto také utíká ze školy.

V sedmém ročníku učí tento předmět Smrtijed Amycus Carrow, bratr Smrtijedky Alekty. Tento předmět bude jen černá magie, bude jí učit žáky a tvrdě je trestat, když budou odporovat.

Bylinkářství

Předmět, jež se na škole čar a kouzel učí od prvních ročníků se zabývá kouzelnými rostlinami, které v mudlovském světě nenajdeme. Vyučuje se ve sklenících, kde jsou jednotlivé rostliny pěstovány a které mají různé stupně, podle nebezpečnosti. Vyučuje je profesorka Prýtová, kolejní ředitelka Mrzimoru. V kapitole ,, O 19 let později " se také dozvídáme, že generaci Harryho dětí v bylinkářství vyučuje Neville Longbottom ( Harryho spolužák ).

Kouzelné formule


Kouzelné formule vyučuje malý profesor Kratiknot který si vždy stoupá na velký stoh knih aby viděl na žáky. V kouzelných formulích se žáci učí kouzla jako Lumos (z hůlky vytryskne světlo) nebo Alohomora (otevře zamčený zámek). K vytváření formulí se používá latina, například přivolávací kouzlo Accio je z latinského accire (volat či přivolávat).

Lektvary

Od prvního do pátého dílu knih o Harrym Potterovi lektvary vyučuje Severus Snape, od šestého dílu pak lektvary učí Horácio Křiklan. Profesor Snape si na Harryho Pottera zasednul. Učil je dělat, rukojníkův lektvar, lektvar zapomnění a tak dále. Profesor Snape v tomto předmětu nadržoval vždy své (Zmijozelské) koleji.

Dějiny čar a kouzel

Jako jediný předmět ho vyučuje duch - profesor Binns. Mluví monotónním hlasem, takže se všem otupí mozky. Jedině Hermiona Grangerová dokáže udržet chladnou hlavu. Harry Potter s Ronaldem Weasleym si pak od ní vždy opisují poznámky.

Astronomie


Tento předmět vyučuje paní profesorka Sinistrová, předmět se vyučuje na astronomické věži Bradavického hradu po půlnoci. V rámci tohoto předmětu mohou studenti opustit své koleje po večerce. Předmět bývá jednou do měsíce. Žáci se zde učí poznávat souhvězdí, planety i jednotlivé hvězdy.

Létání na koštěti (1. ročník)

Vyučuje se v prvním ročníku a žáci se zde pod vedením madam Hoochové učí létat na koštěti.

Volitelné předměty

Péče o kouzelné tvory


Tento předmět vyučuje Hagrid. Učí od 3.ročníku kdy Harry chodil do Bradavic. Pokud chybí, je zastoupen profesorkou Červotočkovou. Hagrid dostudoval pouze třetí ročník, protože byl vyloučen za to, co neudělal. Ale i přesto mu byl navržen profesorský post.Dříve péči učil profesor Kettleburn, ale odešel na odpočinek dříve než tento předmět začal Harry studovat.

Jasnovidectví

Učí jej profesorka Sibyla Trelawneyová. Učí se zde například věštění z dlaně, čajových lístků apod. Většina studentů jasnovidectví nemá ráda, nejen kvůli tomu, že jim je do spaní, ale i kvůli profesorce. Ta je neustále děsí zvěstmi o smrti. Po odchodu prof. Trelawneyové bude předmět učit kentaur Firenze, později napůl s prof. Trelawneyovou. Učebna jasnovidectví se nachází v jedné z věží, do místnosti se vstupuje stříbrným žebříkem, v Sibylině učebně je nesmírné horko a nepříjemně to tam voní. Kentaurova učebna vypadá jako mýtina v lese a je ve spodních patrech hradu

Věštění z čísel

neboli numerologie. Je to disciplína čar a kouzel, při níž se zjišťují vztahy písmen a čísel. Podle, kterých se dá dále věštit, sestavovat charakteristika a podobně.Tento předmět učí profesorka Vectorová.

Studia mudlů


Studia mudlů učila dlouho Charita Burbageová, která zemře rukou lorda Voldemorta v Relikviích, poté se ho ujala Smrtijedka Alekto Carrowová, která žáky učila o jejich zkaženosti.

Starodávné runy

Převážně teoretický předmět zabývající se luštěním starodávných run. Z postav série jej studuje pouze Hermiona.

Fotky z Příčné ulice

11. srpna 2009 v 16:03 | Theresa |  Svět HP


Příčná ulice

11. srpna 2009 v 15:56 | Theresa |  Svět HP
Příčná ulice je ulice v Londýně, do které nemají mudlové (pokud je nevezme kouzelník s sebou) přístup.

Můžete se do ní buď přemístit, přepravit letaxovou sítí, nebo přijít přes hospodu Děravý kotel v centru Londýna, která leží na pomezí Příčné ulice a mudlovského světa.


Obchody a další budovy na Příčné ulici

Téměř všechny budovy na Příčné ulici mají obchodní význam. Zde jsou uvedeny ty nejvýznamnější z nich

Děravý kotel

Jak už bylo zmíněno, hostincem Děravý Kotel se kouzelníci mohou dostat do Příčné ulice. Z pohledu mudlovského světa se jedná jen o dveře, které navíc nemohou vidět ti, kteří o nich neví. Když dojdete na dvorek a klepnete hůlkou na třetí cihlu zleva, zeď zmizí a dostanete se na Příčnou ulici.

Děravý kotel je asi nejnavštěvovanější hostinec v Anglickém kouzelném světě. Bez problémů v něm můžete najít i ubytování různých hvězdiček.

Hostinský je starý muž jménem Tom, se kterým si všichni častější návštěvníci tykají

Gingottova banka

Jedná se největší banku v kouzelnickém světě (alespoň ve Velké Británii). Její majestátní budova z bílého mramoru se tyčí v čele Příčné ulice. Nad vstupem stojí:

Vstup cizinče, leč pamatuj:
poklad, jenž nikdy nebyl tvůj,
hledáš-li v našich sklepeních
životem odpykáš svůj hřích.
Koho by zlákal cizí skvost,
zaplatí za svou hrabivost.
Zloději, viz ty pevné zdi:
najdeš tam víc než poklady

V bance jsou uloženy tisíce tun kouzelnického zlata a stříbra a také mnoho cenných věcí.

Správci Gringottovy banky jsou skřeti.

Interiér přijímací a obchodní haly jsou opět z krásného mramoru, ale samotné trezory, skrývající se ve sklepeních míle pod Londýnem jsou jen z železa, cihel a často i jen vytesané ve skále.
Přeskočit
Varování: Následující část článku vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

V prvním díle byl v Gringottově bance ukryt i Kámen mudrců. Pokusil se jej ukrást Lord Voldemort, ale krátce před tím byl kámen přepraven do Bradavic.

O necelých 7 let později úspěšně vyloupili Harry s Ronem a Hermionou banku a získaly jeden z voldemortových viteálů.
Konec části článku, která vyzrazuje zápletku nebo rozuzlení díla.

Prodejna hůlek: rodina Ollivanderů

Rodina Ollivanderů má ve výrobě hůlek velkou tradici. Vyrábí hůlky již od roku 382 př. Kr. Najde se zde hůlka pro každého.

Jak by řekl současný prodejce a výrobce pan Ollivander, hůlka si vybírá kouzelníka. Často je proto nutné vyzkoušet mnoho hůlek, než najdete tu pravou. Jelikož je ale pan Ollivander zkušený prodejce, obvykle dokáže předurčit, které z hůlek by se k vám mohly hodit.

Madamme Malkinová / hábity pro každou příležitost


Největší distributor standardního kouzelnického ošacení v Anglii.

Vede jej Madamme Malkinová, která vám za pomoci asistentů během 15 minut ušije hábit přesně vám na míru.

Krucánky a kaňoury


Jedno z největších kouzelnických knihkupectví. Můžete zde koupit jak učebnice do Bradavic, tak kouzelné romány...

Další obchody

* Prodejna kotlíků
* Velkoprodejna Mžourov - prodejna kouzelných tvorů a mazlíčků a potřeb pro ně
* Prvotřídní potřeby pro famfrpál - prodejna košťat
* Lékárna - potřeby pro lektvary
* Zmrzlinářství Floreana Fortescuea
* Kratochvilné kouzelnické kejkle - Fredova a Georgova prodejna kouzelných žertovných předmětů


Bylinky

11. srpna 2009 v 15:54 | Theresa |  Kouzelná zahrádka
Uvedený seznam rostlin je obecným průvodcem. Léčivou částí bylin může být květ, kůra i celá rostlina. K dostání je asi pět set léčivých bylin, obvykle se prodávají na váhu. Tento seznam je návodem, kterou bylinu zvolit při potížích, kupujte nejlépe hotové čaje, které jsou přesně odměřeny a je u nich uvedeno v jakém množství a jakým způsobem připravené je můžete konzumovat.

K léčení neduhů se od pradávna používaly byliny. Kdysi to byla doména šamanů, kteří znali jejich vlastnosti, podobně jako vesnické vědmy. Původně se z bylin připravovali všechny léky. Slovo "droga" je odvozeno od naglosaského "dregen" tj. sušit, což se přeneslo na sušené bylinky.

Nálevy - bylinné čaje

Bylinné nálevy je možné připravovat z listů, květů a zelených stonků. Do čajů můžeme rozdrtit i některá semena a kůru. Používá se 1 čajová lžička sušených bylinek na šálek, nebo 30 g na 0,5 l vařící vody. Bylinky se přelívají vařící vodou a nechají se 5 - 15 minut vylouhovat.

Studený nálev

Některé bylinky mají účinné látky, které se horkem znehodnotí, a proto se z nich připravují studené nálevy. Sypají se do nekovové nádoby 30 g bylinek se přelívá 0,5 l studen vody. Zakrývá se těsně přiléhajícím víčkem a nechává se 5 - 6 hodin vylouhovat.

Odvar

Některá semena, pupeny, kořeny, kůra apod. je nutno na krátkou dobu ve vodě povařit. Takový postup se nazývá dekokce. Jde-li o sušené části rostlin, měly by se najemno rozdrtit na prášek. Používá se 30 g sušených bylinek nebo 60 g čerstvých na 0,5 l vody. Směs se uvede do varu, na mírném ohni se povaří 10 - 15 minut a scedí se.

Sirupy

Některé bylinky bývají hořké, a proto jsou daleko chutnější, užívají-li se v podobě sirupu, zvlášŕ pokud jsou určeny dětem. K přípravě situpu se přidává na každých 0,5 l nálevu nebo odvaru 0,5 kg cukru a slabě se zahřeje, dokud se cukr nerozpustí. Sirupy se uchovávají v chladničce.

Koupele

Do koupele se přidává 0,5 l odvaru nebo nálevu.

Hojivé masti

Z bylinek jde připravovat i masti. Rozpustí se asi 25 dkg vazelíny nebo jiného tuku a povaří se v něm 2 polévkové lžíce bylinek na mírném ohni po dobu 15 minut.

Obklady

Připraví se bavlněná látka a namočí se do horkého odvaru nebo nálevu. obklad se přikládá na postižené místo tak horký, jak je jen možné. Po vychladnutí se obklad vymění.

Bylinky - placky

Čerstvé bylinky - rozdrcené se přikládají přímo na kůži a přikrývají se kouskem plátna.

Rostliny

Aloe - přikládá se při bolesti přímo na kůži a k úlevě při popáleninách, řezných ranách, odřeninách, ale pomáhá i proti vráskám. Z listů se dělají placky, které se přikládají na kůži při poštípání hmyzem, zanícené kůži a drsné kůži.

Alojsie citrónová - pozor nevhodná při těhotenství - způsobuje stahy dělohy. Nálev se používá při poruchách trávení, při nadýmání, žaludečních křečích, astmatu, neuralgii, migréně, závrati, bušení srdce, pálení žáhy, proti depresím.

Nálev - 2 lžičky alojsie, 1/4 l vařící vody - nalije se vařící voda na bylinku a nechá se 10 minut vylouhovat. Potom se scedí a pije se.

Andělika lékařská - čaj z ní pomáhá při bolestech žaludku, střevních potížích, ulevuje při bolestech zubů, a zabraňuje nadýmání. Podporuje chuť k jídlu, má povzbuzující účinek proti chřipce a nachlazení.

Nálev - 30 g andělikových listů, 1/2 l vařící vody, nalije se vařící voda na listy a nechá se 15 minut vylouhovat. Scedí se.

Anýz vonný - má antiseptické a antiparazitní vlastnosti. Čistí rány a je vhodný při zákožce svrabové.. Pití čaje z anýzu před jídlem pomáhá proti nadýmání a pomáhá trávení. Oslazený medem pomáhá proti kašli a nachlazení. U kojích maminek zvyšuje tvorbu mléka.

Americký Jilm - používá se na čištění kůže a jako tonikum. Z jeho kůry se připravuje speciální jídlo, které mohou konzumovat i velmi oslabené zažívací orgány, aniž by je zvrátily. Jako součást mýdla je výborným prostředníkem uklidňujícím pokožku.

Americká Krušina - je vhodná na zácpu, ale nesmí se užívat stále. Je vhodná pro mladé i straré lidi.

Barvínek - používá se při nadměrném krvácení při menstruaci, tak i při slabém krvácení mimo menstruaci, rovněž při krvácení hemeroidů. Také je vhodný při krvácení z nosu, dásní a zánětu slepého střeva. Barvínek se přidává do masti proti lupénce, ekzémy a kožní vředy.

Benzoe -prášek se používá k vyčištění kůže, protože má natibakteriální účinky. Výpary je možno inhalovat při zánětu hrtanu a průdušek.

Bez Černý, listy - používají se při problémech s močovými cestami a na léčení nachlazení, proti bolestem hlavy, Šťává má blahodárný účinek na podrážděné oči.

Čaj z bezinkových květů - přelije se 2 lžičky čerstvých nebo sušených květů 1 šálkem vařící vody a nechá se 10 minut louhovat. pije se 3 x denně..

Benedikt Lékařský - čistí krev, kožní nemoci, závratě

Česnek - má mnoho dobrých vlastností, čistí krev, mírní silný kašel, zbavuje zácpy a pročišťuje střeva

Barosma Batulina - stimulant používaný při močových potížích a zánětech mochýře.

Brutnák Lékařský -užitečný při hrudních potížích

Černý Rybíz, listy - zchlazuje, používá se při bolení v krku, při kašli, kataru

Čistec lesní - kolika, dna, játra

Damiana - tonikum pro nervózní a oslabené osoby. Používá se také jako sexuální stimulant

Děhel Andělika - povzbuzující a aromatická. Používá se při ledvinových problémech a k vyvolání pocení. Také je vhodný na srdce, slezinu a ledviny.

Dřišťál - zastavuje afty, obecné tonikum, také odstraňuje žloutenku

Habr obecný - používá se na krvácející hemeroidy a při krvácení z ran. Tekutý extrakt je vhodný při řadě potíží - rány, vyvrtnutí, pohmožděniny

Heřmánek - pomáhá u nervových potížích, pomáhá zvládat vzteklost hlavně u žen před menstruací, hojí.

Hluchavka Bílá - podlitiny, ischias, dna

Hřebíček - olej z hřebíčku je lékem pro pomalulu pracující zažívání. Podávají se dvě kapky na čajovou lžičku cukru.

Chelone Glabra - proti chorobám žlučníku, čistící a tonický účinek. Používá se na chronickou zácpu, při poruchách zažívání, žloutence, hlístech u dětí.

Chmel - čistič krve, posiluje žluč. Polštářek naplněný chmelem léčí nespavost.

Janovec Metlatý - používá se pži žlužníkových potížích, zejména při žlučníkových kamenech. Teplý obklad je vhodný na zlomené kosti. Čistí celý organizmus, při delším působení léčí nádory.

Jasan, listy - používá se na dnu, artritidu. Také rozpouští tukové tumory, urychluje spalování tuků.

Jirtocel - zchlazující bylina. Čerstvé listy pomůžou zmírnit potíže po štípnutím hmzem, pokud je aplikujete ihned.Také se velmi často používá s dlašími bylinami na čištění krve.

Jetel Luční - dobrý čistič krve. Čaj připravený z květů je výborným tonikem pro děti a zesláblé osoby.

Konopáč - mírně projímavá bylina. Mírní horečku a bolesti v kloubech.

Kokořík - pohmožděniny, pomáhá krevnímu oběhu

Kopřiva - pomáhá na pročištění krve.

Kozlík lékařský - kořen se používá na léčení nespavosti, není návykový. Také je dobrý při tlumení bolestí v mnoha částech těla.

Kuklík - vhodný při průjmech, srdce, podporuje hojení

Lopuch - používá se k čištění krve, také je vhodný na ledvinové potíže, protijed při otravě rtutí, užitečný při léčení kožních potíží

Máta Polej - pomáhá při ženských potížích , zklidňuje žaludek , pomáhá při nevolnostech

Malinovník, listy - je to známý prostředek k usnadnění porodu. Listy ostružníku a jahodníku mají podobné účinky, ale maliník se považuje za nejlepší.

Meduňka Lékařská - zmírňuje horečku, vyvolává mírné pocení, působí na játra, také obnovuje kůži, je to všeobecný lék

Měsíček - (Bidens) - prospívá při dně

Měsiček - (Tagetes) - Mast léčí řadu kožních potíží. Na urychlení hojivového procesu je vhodnější než jodová tinktura. Květy a listy jde použít do salátu.

Orsej Jarní - používá se při léčení hemeroidů, často ve směsi s Habrem Obecným

Ostružník, Listy - užitečný při průjmech

Pampeliška , kořen - většinou se suší, listy je možné použít na salát. Bílá šťáva ze stonku léčí bradavice, zbavuje jich pacienta ve velmi krátké době.

Plicník Lékařský - je vhodným lékem na kašel a všechny hrudní potíže

Podbělec Obecný - na všechny astmatické potíže. Směs podbělu s dalšími bylinkami je vhodným prostředkem při astmatu.

Poměnka Bahenní - lék na úporný kašel

Popenec Břečťanovitý - není to přímo břečťan. je to velmi dobrý lék na revmatismus, poruchy zažívání a ledvinové potíže.

Prlina Rolní - používá se při zánětech

Řasa Měchýřnatá - dává se do koupelí při artritidě a revmatických potížích

Řepíček - používá se na kašel, při ochablosti střev a při průjmu.

Senna, Listy - používajíse většinou v kombinaci se zázvorem proti zácpě.

Sléz - většinou se používá při kašli a nachlazení

Světlík - lék na posílení očí, často je součást směsí.

Svízel - lék snižující horečku, také je velmi prospěšný při žlučových kamenech a písku.

Třezalka Tečkovaná - vhodná na nervové potíže, uklidňuje, tlumí neprese, pomáhá tlumit hysterii, navozuje pocit klidu.

Vachta Trojlistá - používá se při jaterních potížích a kožních chorobách. Rovněž je dobrá při artritidě.

Violka - vhodná do salátu. Tvrdí se, že léčí rakovinnové nádory, když se popužije s hlavičkami červeného jetele.

Vlaštovičník Větší - vhodný na infekci očí, také je vhodný při žloutence

Vodilka - používá se na katar. extrakt by se měl používat opatrně a po kapkách a pouze s vodou.

Vratič - čerstvé listy jde použít do salátu. sušená rostlina se používá při hysterii, ranní nevolnosti a na vypuzení hlístů.

Vitamíny v bylinách

Vitamíny se vytvářejí v rostlinách a závisí do značné míry na zdraví a síle rostliny.

Vitamín A - je potřebný pro noční vidění, fungování sliznic a buněk. Vitamin A se skladuje v těle a v období stresu a napětí se jeho přebytky rychle vyčerpají.

Rostlinné zdroje - Tolice Vojtěška, Oreláník, Pampeliška, Ibišek jedlý, Paprika, Zelená Petržel, Řeřicha

Vitamín B1 - thiamin - je potřebný pro růst a zachování normální chuti k jídlu.

Rostlinné zdroje - Pšeničné klíčky, Řasa Měchýřatá, Pískavice řecké seno,...

Vitamín B2 riboflavin - je potřebný pro normální růst dětí. Je to dobrá živina i pro dospělé.

Rostlinné zdroje - Šafrán, mořská řasa, Dulse, Pískavice řecké seno, Řasa měchýřatá

Vitamin B12 - je podstatný pro normální vývoj červených krvinek. B12 také působí jako růstový faktor u dětí a pomáhá dětem s nízkou váhou přibrat.

Rostlinné zdroje - Tolice Vojtěška, Dulse, Řasa Měchýřatá, Hnědá Mořská Řasa

Vitamin C - je potřebný pro růst zubů a dásní, chrání před kurdějemi. Vitamic C se ničí horkem, vařením, nízkými teplotami a okysličením. Tělo jej neuchovává, denně se musí dostat čerstvou dávku.

Rostlinné zdroje - Semena Lopuchu, Paprika, Podběl, Plody bezu černého, Měsíček, Oregano, Zelená Petržel, Šípek, Řeřicha, Bračka

Vitamín D - je potřebný pro stavbu a udržení dobrého stavu kostí a zubů. Chrání před křivicí. v těle se uchovává omezené množství

Rostlinné zdroje - Oreláník, Řeřicha, Pšeničné klíčky

Vitamin E - je hojný v mnoha semenech rostlin. Je potřebný pro plnohodnotnou výživu.

Rostlinné zdroje - Tolice Vojtěška, Oves setý, Řasa Měchýřatá, listy Papmelišky, Dulse, Hnědá Mořská Řasa, lněné ssemeno, Sezam, Řeřicha, Pšeničné klíčky.

Vitamin K - je nezbytný pro proces srážení krve

Rostlinné zdroje - listy Kaštanu, Kokoška, Pastuší Tobolka, Tolice Vojtěška

Vitamín P - má se za to že posiluje menší cévky

Rostlinné zdroje - Pohanka, Paprika

Amulety

11. srpna 2009 v 15:52 | Theresa |  Magie
Rozdíl mezi amuletem a talismanem je v tom, že talisman je uměle vyrobený, zatímco amulet je přírodní . Čtyřlístek, medvědí dráp, vylisovaná bylinka, květina, žraločí zub,atd . Jeden z velmi považovaných čarodějnických talismanů je kámen s přirozeným otvorem. Amulet si tedy nemůžete vyrobit, ale jen upravit a energetizovat - nabít.

Ochranné kameny

Existuje mnoho drahých kamenů, které jsou cenné kůli svým ochranným vlastnostem.

Všeobecná ochrana - achát, fluorit, křišťál, granát, malachit, tyrkys, záhněda, jadeit

Psychická ochrana - černý jantar, korál červený

Duchodní ochrana - černý turmalín, labradorit, lapis lazuli


Očištění kamene

Než jsou kameny nabity, aby sloužily jako amulety , je potřeba je omýt a vyčistit . Nejrychlejším způsobem jak je očistit od negativní energie, je nechat kámen 1 až 2 minuty pod tekoucí vodou. Nejlepé v přírodní pramenité vodě. Důkladné čištění se provádí zahrabáním předmětu do mořské soli až na 24 hodin a poté propláchnutím pod tekoucí vodou ( v nouzi postačí pod vodovodním kohoutkem). Také rozpuštěná mořská sůl ve vodě a poté vložení kamenů či předmětů, určených na očištění je velmi účinná metoda. Kámen či předmět se pak umístí do sklenice s pramenitou vodou a nechá se , alespoň tři hodiny nabít na slunci.


Nabíjení amuletů

Aby se ochranné síly amuletu aktivizovaly, je zapotřebí ho "nabít" neboli "energetizovat". Po nabití začněte svůj amulet bezprostředně používat ke zvolenému účelu. Pokud pocítíte potřebu, můžete si amulet kdykoliv očistit a nechat nabít.

1.Amulet uchopte do přijímací ruky ( to je levá jste-li praváci a naopak)

2. Sevřete amulet v dlani a zavřete oči. Několikrát se zhluboka nadechněte a pak začn ěte dýchat pravidelně.

3. Při dýchání si představujte, že vyvoláváte veškeré své vnitřní světlo a sílu. Při výdechu prociťte jak proudí vaše energie klidně, ale mocně z oblasti žaludku, paží, až do dlaně, kde se amulet nabíjí.

4. Prociťte, jak amulet začíná pulzovat vaší osobní energií, v souladu s tlukotem vašeho srdce, takže se stává vaším prodloužením.

5. Představujte si, jak amulet budete nosit a jak bude pulzovat vaší energií a světlem, že se bude chovat jako silové pole, které je spojeno s vaší vnitřní silou a osvobozuje vás od vnějších vlivů. Můžete si představovat, jak všichni duchovní průvodci, spojenci nebo božstva, která ctíte vašemu amuletu dodávají energii a své světlo.

6. Když pocítíte, že je amulet kvalitně nabit, zhluboka se nadechněte a při výdechu otevřete dlaň.


Škapulíře/váčky

Amulety fungují nejlépe, pokud je při sobě nosíte neustále. Můžete je nosit zavěšené kolek krku, zápěstí nebo kotníku. Škapulíře, známe také jako léčitelské taštičky, jsou pro nošení amuletů ideální. Pokud se dobře vyrobí můžou být přímo amulety. Dělají se např. z kůže a hedvábí,...

1. Vezměte kousek zvoleného materiálu a svůj amulet umístěte do jeho středu.

2. Stáhněte látku kolem amuletu a svažte kouskem stuhy, abyste vytvořili váček - taštičku.

3. Vyznačte si pár označených bodů vzdálených 2,5 cm od spoje, abyste viděli kolik materiálu budete muset odstřihnout. Materiál rozložte a odstřihněte kruh vyznačený body, které jste označili.

4. Udělejte do materiálu několik dírek ve vzdálenosti asi 1 cm od okraje. Provlékněte dírkami stužku či provázek.

5. Položte amulet doprostřed látky a pevně provázek utáhněte, aby se váček dal uzavřít.

6. Uvažte uzel, aby váček byl uzavřený a pověstě si ho kolem krku, v domě či autě.


Ochranné rostliny

Mnoho roslin a bylinek se používalo jako ochranné amulety. Sušené listy, květy či kořeny se dávali do škapulířů, které se nosily kolem krku.

Andělika - používá se proti uštknutí jako vůně nebo v koupeli

Jasan - zavěšený nad vchodem, chrání dům

Vavřín - pálí se jako vůně při exorcismu

Vřes - větvička se nosí jako amulet proti fyzickým útokům

Cesmína - její větvička poskytuje všestannou ochranu

Ženšen - jeho kořen se palí při meditaci pro snažší identifikaci nepřátel

Cibule - propícháná špendlíky a umístěná do okna zabraňuje vstoupit zlu

Kostival - jeho kořeny ochraňují poutníky na cestách

Dub - dubové větvičky se svazují rudou pentlí a věší se jako ochrana v domě

Růže - tato květina zaručuje osobní ochranu

Pelyněk - parazité vůni této byliny nesnášejí, je-li zavěšen v autě, chrání před nehodami

Lotos - vdechování jeho vůně ochrańuje před zlými duchy

Lilie - roste-li v zahradě, chrání

Kozlík - pokud se pije jako čaj, chrání před nočními děsy

Třezalka - používá se k prolomení čar

Česnek - když se jí čerstvý, brání vstupu zlých duchů. Zavěšený v okně ochraňuje obydlí

Váček lásky

1 díl růže

1 díl rozmarýnu

1 díl ibišku

1 díl hřebíčku

1 díl heřmánku

Zavažte do růžové lástky a věnujte tomu koho milujete. Váček vyrobte v pátek za přibývajícího měsíce.

Váček lásky

3 díly růžových okvětních lístků

2 díly pomerančových květů

1 díl květů jasmínu

1 díl květu gardénie

Zavažte do růžové látky a noste při sobě na přivábení lásky. Váček vyrobte v pátek za přibývajícího měsíce.

Váček lásky II.

3 díly levandule

2 díly růžových okvětních plátků

1 díl fialkového kořene

Zavažte do růžové látky. Vložte mezi oblečení, aby se naplnil vůní lásky. Nebo jej noste u sebe pro přivábení lásky. Váček vyrobte v pátek za přibývajícího měsíce.


Váček proti negativní energii

Potřeby: 1x bílá svíce, 1x černý onyx (vlastnoručně koupený a očištěný), špetku soli, trochu citrónové šťávy, kousek modré bavlněné látky, bílou nit, trochu levandule pár zrnek pepře

Když mesíc dorůstá nebo za úplňku, se posaďte na klidné místo, kde nebudete rušen/a. Zapalte bílou svící. Při jejím světle klidně meditujte a vnímejte její bílé světlo. Jak vnímáte bílé světlo, které postupně zaplňuje vaší osobnost, tím je ve vás méně a méně místa na nepříjemné negace. Až vás ovládne pocit, že jste očištěná/ý vezměte kousek modré bavlněné látky a bílou nití z něj ušijte malý váček. Vložte do něj pár zrnek pepře , špetku soli, trochu levandule, a zakapejte třemi kapkami citronové štávy. Nakonec vložte do váčku černý onyx (musíte si ho sami koupit, darovaný nosí neštěstí). Vše dobře omotejte a zavažte bílou nití. Váček vezměte za konečky nitky a podržte ho nad plamenem svíce, abyste ho očistili. Přitom říkejte nahlas:

"Cítím svou celou bytostí sílu a ochranu, která je v tomto váčku . Nechť mě ochranuje silou vyššího dobra. Přijímám jeho sílu a děkuji za pomoc, kterou mi prokáže. Staniž se!!!"
Amulet pro získání lásky

Potřeby:Kousek růžové látky, trochu levandule, růžovou růži, kousek kořene zázvoru, růženín, kousek růžové nítě

Postup: Tento škapulíř je na přivolání muže/ženy vašich snů. V období, kdy měsíc dorůstá, v pátek, si sedněte na klidné místo. Zapalte růžovou svíci, před ní položte mušli naplněnou levandulí, kořen zázvoru a růžovou růži. Dívejte se do plamene a představujte si muže/ženu vašich snů. Představujte jak by měl/a vypadat a jaké by měl/a mít vlastnosti a dovednosti. Potom si ušijte pytlíček z růžového přírodního materiálu. Do něj vložíte čtyři lístky z připravené růže, špetku levandule kousek kořene zázvoru a kousek růženínu. Amulet zavažte růžovou nití. A zavažte devíti uzlíky při každém uzlíku vyřkněte jednu vlastnost, kterou by měl muž/žena mít. Při vázání buďte razantní a důrazní. Nakonec škapulíř přidržte nad plamenem, aby se očistil a přitom říkejte: "Venuše, vyslechni moji prosbu, pomoz mi obdařit tento amulet svou silou. Prosím pomoz mi přivábit lásku. Staniž se!!!

Po zdaření kouzla váček zakopejte nebo pošlete po vodě.


Amulet v podobě čtyřlístku

Každý ví, že čtyřlístek nosí štěstí, ale jen málo lidí ví, že čím víc lístků, tím větší štěstí. Najdete-li takový jetel, zde je význam. Začněte z leva doprava.

První lístek znamená štěstí -druhý udržuje dobré zdraví - třetí napovídá bohatství - čtvrtý zase lásku - pátý dlouhý život - šestý větší bohatství - sedmý štěstí navěky

Poté co čtyřlístek (více lístek ) najdete, dejte si ho do peněženky, nebo ho vložte do rámečku a pověšte na zeď.


Pugét z vrby Wimmerovy, je-li někomu darován, tak mu přinese štěstí - tradiční dárek anglického venkova.

Abyste se uchránili veškeré smůly při cestování, noste jugoslávský amulet, který je ze železa a je to kruh ze šesti hvězd a uprostřed je trojuhelník ze třech dalších.Amulet v podobě kříže

Nezapomeňte nosit na krku amulet kříže. Je to jeden z nejstarších amuletů lidstva a jeho síla vás ochrání před démony i v nějtěžší hodině.


Amulet k udržení mládí, energie, dobrého srdce

Udělejte si jej z kořene Přestupu (rostlina) a noste jej na holém těle. Amulet slouží k udržení energie, mládí, dobrého srdce.


Amulet proti zabránění skandálu

Pokud se bojíte nějakého skandálu, noste tento talisman.

Postup: Noste s sebou malé pouzdro z černého saténu, v kterém bude prasečí kůstka, bobkový list, bílé pírko, kousek černé zauzlované nitě.


Amulet k udržení naděje

Noste připnuté zlaté olivy (trs) na vašem obleku. A nikdy se nevzdáte.


Amulet na ochranu zdraví

Pokud čekáte hektické období,noste trochu pelyňku.


Amulet pro štěstí

Budete se muset vydat na farmu, kde chovají koně a objevit zapomenutou podkovu. Pokud v ní budou ještě hřebíky nebo budou ležet poblíž, je to velké štěstí, protože vibrace jsou celistvé a velmi účinné. Podkova je amulet již od dávných věků a je-li použita správně, pak ochrání váš byt před zlými duchy. Její síla pramení z měsíce, (srpku) jehož tvar odráží.

Andělé

11. srpna 2009 v 15:52 | Theresa |  Bestiář

Andělé jsou stvořeni z čisté energie, jsou duchovními bytostmi bez reálné podoby. Pro samotnou skutečnost, že sídlí v duchovním světě, je nelze situovat do žádného možného či představitelného místa. Obklopují trůn Boží a neustále zpívají jeho chvalozpěvy. Ale protože Bůh je všudypřítomný, kde můžeme předpokládat, že andělé žijí?Na druhé straně, vzhledem k tomu, že čisté duchovno, tedy andělské vědomí nemá tvar, jakou podobu můžeme andělům přisuzovat?Tyto otázky, jak se zdá bez odpovědi, nahrazuje fantazie člověka, jeho představivost a schopnost zobrazit si v mysli vše, co nedokáže zachytit svými smysly, co dokáže jen vytušit svým chápáním.
Lidská mysl má totiž výjimečnou schopnost "utvářet". Člověk se podobá svému stvořiteli zejména a především svou schopností milovat a tvořit skrze lásku, svět a realitu, které je účasten. A to byl důvod, proč bylo nutné přisoudit andělským bytostem, jež jsou ze své podstaty abstraktní a bez formy, podobu bezprostředně srozumitelnou a představitelnou pro oči naší mysli.
Protože se jedná o "živé bytosti" s inteligencí podobnou člověku, zdálo se logické přisoudit jim vzhled a morfologické rysy rovněž podobné člověku. Přesto však,jelikož se jedná o bytosti složené z "hmoty", když mnohem jemnější, alespoň v lidské představivosti jsou považovány za tvory "vzdušné". Další jejich vlastností je schopnost přemisťovat se svobodně a v okamžiku v čase i prostoru.
Z tohoto důvodu jim byla přisouzena křídla, symbolizující schopnost absolutním způsobem vládnout prostoru i času. Kromě toho má lidská logika ze své přirozenosti nevyhnutelnou potřebu třídit, dát všemu o čem přemýšlí, řád a hodnotu. Z tohoto důvodu vznikly takzvané andělské "hierarchie", počínaje těmi, jež jsou nejblíže Božímu Majestátu, Otci Všemohoucímu, až po ty, jež se od něj postupně vzdalují. To vše vzniká výhradně z potřeby lidské mysli vytvářet si žebříček hodnot a řídit se jím ve všem, co existuje.
A konečně téměř nevyhnutelným důsledkem všeho, co bylo řečeno, je roztřídění andělů do existenčních rovin souvisejících charakteristikami podobných jednotlivým energetickým vrstvám.
Také v tomto případě našla lidská logika a představivost to nejlepší řešení-přisoudila každému andělskému kůru jednu specifickou planetu.

SERAFOVÉ - URAN :Uran představuje rozjímání. Vliv Uranu vyjadřuje moudrost, získanou z látky.
CHERUBOVÉ - SATURN :Saturn je charakterizován tíhou, nedostatkem pohybu a tedy bržděním. Andělé žijící ve sféře Saturnu značí opuštění ze strany ducha, ovšem s možností opětovného nalezení rovnováhy za pomoci vlastního citu.
TRŮNY - JUPITER :Vnímavost a hmota, rozpínavost, otevření, lehkost, hojnost, žoviálnost, sdílnost. Záporné aspekty budou vypuzeny pouze dosažením rovnováhy, tedy tím, že budeme pozitivní.
PANSTVA - MARS :Hmota dává impuls duchu, který hmotou hýbá. Dynamika, teplo, bojovný duch. Aktivita, která dojde uskutečnění. Negativita:agresivita, vznětlivost, netrpělivost.
SÍLY - SLUNCE : Kruh s bodem uprostřed. Bod počátku, duchovní síla. Dokonalá rovnováha, obdarovávání druhých. Negativní aspekt: zadržování všeho v sobě (sobectví).
VLÁDCI - VENUŠE :Kořeny duchovna ho drží spjaté s hmotou. Poznání skrze duchovní vývoj. Krása, harmonie vkusu, ženský symbol. Nová éra dostane impuls od ženské energie.
ARCHANDĚLÉ - MERKUR :Vyrovnanost: střed mezi hmotou a vnímavostí. Diplomacie. Merkur je v duchovním světě ochranným božstvem. Neustálá dynamika mezi hmotou a duchem.
ANDĚLÉ - MĚSÍC :Symbol otevřenosti vůči všem dimenzím. Přijímající a zpracovávající skrze charakteristickou vnímavost.Niternost, představivost, fantazie. Smrt a znovuzrození. K projevu dochází podle tvůrčího schématu, které je pro všechny úrovně stejné a nazývá se "strom života".
Uranem počínají všechny andělské hierarchie, s nimiž můžeme být v kontaktu.
PLANETA ZEMĚ je znázorněna jako kruh nesoucí kříž: jako duch, který se spojil s materiální dimenzí a představuje tak strom života, tvořený deseti body.
Anděly spočítat nelze. Mluví se o armádách, plucích, zástupech. Jejich počet se pohybuje od pouhých 100 000 do 49 miliónů v židovské kabale. Podle jednoho sčítání andělů je 496 000 andělů rozděleno do 7 divizí.
Andělé mají tradiční hierarchii řádů, známých jako v křesťanské angelologii jako kůry. Podle mystika Dionýsa těchto andělských kůrů existuje devět.
Serafínové : Nejvyšším řádem andělů jsou Serafínové, podle kabaly jsou zvaní Chajot Kadoš, neboli svaté živé bytosti, které jsou nejblíže božskému zdroji a vyzařují nepředstavitelnou intenzitu světla.Existují nad říší planet.
Cherubíni: Dalším řádem jsou Cherubíni "vířící síly", kteří dostávají světlo od Serafínů a odrážejí božské poznání a modroust. ti také existují za planetární sférou.
Trůnové: Trůnové jsou "Ohnivá kola s mnohýma očima" neboli "silní a mocní" krouží kolem božského zdroje a odrážejí sílu a slávu Trůnu.
Panstva: "Zářící" existují na úrovni, kde splývá duchovní a fyzická úroveň. Odrážejí touhu překonat omezení hmotné úrovně.
Ctnosti: "Planoucí" vzbuzují posvátnou hrůzu a jsou anděli pomsty. Vládnou přírodním zákonům a v lidech probouzejí čest a srdnatost.
Mocnosti: Tito andělé střeží cesty k nebesům a brání projevený vesmír před ničivostí démonů.jejich světlo vyvolává oddanost dobru nad zlem.
Knížectva:Toto je první andělský kůr, který dokáže aktivně zasáhnout v lidských záležitostech. Řídí vlády a vůdce a v jedincích probouzejí odpovědnost.
Archandělé: Mocní archandělé jsou andělé, kteří se příležitostně zjevují jako velké světelné bytosti s křídly. Jsou to andělé zvěstující na zemi Slovo Boží.
Andělé: Nejnižší andělský kůr se přímo zabývá pomocí lidstvu. Patří sem strážní Andělé, kteří se nesmějí vměšovat do naší svobodné vůle, ale mohou nás vést na cestu pravdy. Tento andělský řád má na starosti předcházení nehodám a katastrofám.

Založení blogu

11. srpna 2009 v 15:49 | Theresa |  Novinky
Novinkou je vůbec znovuzaložení tohoto blogu. tento blog kdysi dávno fungoval an jiné adrese,ale jednoho dne mi napsal jeden z jeho fanoušků, že je škoda , že dje jen o blog a nabídl mi abych ho přesunula na fungující doménu jako opravdové webové stránky. Dokonce mi ochotně pomohl zkopírovat tam celý jeho obsah a já na nové adrese stránky o Pánovi Zla úspěšně vedla až do doby, kdy se s touto doménou něco pokazilo a zobrazení streánek už není možné z neznámých důvodů. Celou tu dobu sjem čekala že se to zase dá do chodu,ale nakonec jsem shledala, že tomu tak asi enbude. A tak sjem asi tak po roce opět založila tento blog a pokusím se ho dát opět dohromady, jako byl dřív.
A proto prosím kohokoliv, koho by napadaly různé nápady na vylepšení, nebo témata článků, ať se mi ozve na mail:


nebo


Děkuji moc!
Theresa Black (administrátorka)

Viteály

11. srpna 2009 v 15:41 | Theresa |  Ostatní
Viteál, zvaný též anglicky Horcrux, je fiktivní magický předmět známý z knih o Harry Potterovi. Poprvé se objevil v druhé knize Harry Potter a Tajemná komnata, ačkoli pojem viteál byl popsán až v knize šesté, Harry Potter a Princ dvojí krve.


Viteál je magický předmět vytvořený černou magií. Jde o předmět, do kterého černokněžník schová část své duše, aby se stal nesmrtelným. Dokud je tato část vázána na světě, nemůže svět opustit celá duše, čímž se čaroděj stává nesmrtelným. Dokud viteál není zlikvidován, nelze tedy plně usmrtit ani jejího původce. Pokud je kouzelníkovo tělo zničeno, může si za pomoci černé magie vytvořit tělo nové. Voldemort k tomu použil ve čtvrté knize Harry Potter a Ohnivý pohár maso služebníka, kost otce a krev nepřítele (Harryho Pottera).

Než si ovšem černokněžník takové tělo opatří, žije jen jakýmsi položivotem a je menší než nejmenší z duchů. Lord Voldemort se právě do tohoto stavu dostal, když se pokusil použít kletbu Avada kedavra na Harryho Pottera, která se obrátila proti němu.

Jako viteál lze použít zřejmě cokoli, Lord Voldemort použil svůj deník, prsten svého dědečka Gaunta, Zmijozelův medailonek a další vzácné předměty.


Seznam viteálů lorda Voldemorta seřazený dle data zničení:


* Deník Tom Raddla (lorda Voldemorta) nějakou dobu ho vlastnil Lucius Malfoy spolu s dalšími Voldemortovými věcmi. Lucius podstrčil deník Ginny Weasleyové v učebnicí převtělování, když nakupovala v knihkupectví Krucánky a kaňoury na Příčné ulici. Ginny nevědomky odvezla deník do Bradavic. Duše Toma Raddla ji očarovala k otevření tajemné komnaty v bradavickém hradu. Po mnohých peripetiích byl tento viteál zničen Harrym Potterem, který jej proklál zubem baziliška.
* Prsten Marvolo (Rojvola) Gaunta byl nalezen Albusem Brumbálem v Gauntově chatě. Brumbál jej následně zničil mečem Godrika Nebelvíra, ale kletba, jež na něj byla uložena Voldemortem, mu způsobila záhadné zranění pravé ruky s trvalými následky (v sedmém díle je ve vzpomínce Severuse Snapea řečeno, že mu zbýval rok života).
* Zmijozelův medailonek nosila nějakou dobu Meropa, Voldemortova matka, pak jej získala Hepziba Smithová, od níž jej ukradl Voldemort. Následně z něj učinil viteál a uložil jej v mořské jeskyni s důmyslnými magickými překážkami. K viteálu v jeskyni se Harry ani Brumbál nedostali. Výsledkem cesty Harryho a Brumbála bylo pouze získání falešného medailonu, který obsahoval záhadný dopis podepsaný iniciálami R. A. B.. Později Harry zjistil, že pod zkratkou R.A.B. se skrývá mladší bratr Siriuse Blacka, Regulus Arcturus Black. Medailon byl uschován na Grimmauldově náměstí 12, odkud ho ukradl Mundungus Fletcher a později ho odevzdal Dolores Umbridgeové. Od ní medailon pomocí lsti Harry, Hermiona a Ron získali. Harry otevřel medailon pomocí hadí řeči a Ron ho mečem Godrika Nebelvíra zničil.
* Pohár Helgy z Mrzimoru - patřil Hepzibě Smithové, než jí Voldemort zabil. Pohár měla hlídat Bellatrix Lestrangeová, která ho uložila v rodinném sejfu v Gringottově bance. Harry, Ron a Hermiona pohár z banky ukradli. Hermiona ho zničila v sedmém díle v tajemné komnatě v Bradavicích zubem z lebky baziliška krátce předtím, než v Bradavicích začala bitva.
* Korunka Roweny z Havraspáru - byla Roweně ukradena její dcerou, Helenou z Havraspáru, později známou jako Šedá dáma, duch Havraspáru. Schovala korunku v albánském lese do dutiny stromu. Později Šedá dáma řekla Tomu Raddlovi, kam korunku schovala. Raddle odcestoval do Albánie a udělal z čelenky viteál. Když se Voldemort u Brumbála ucházel o místo učitele Obrany proti černé magii schoval korunku do Komnaty nejvyšší potřeby. (Když Harry v šestém díle schovával učebnici lektvarů prince dvojí krve v Komnatě nejvyšší potřeby označil si místo, kam knihu založil bystou, které nasadil tuto korunku, aniž věděl, co to je.) Zničen byl omylem Vincentem Crabbem při bitvě o Bradavice kletbou Zložár, při které sám zahynul.
* Harry Potter - stal se viteálem, když mu byl 1 rok a lord Voldemort na něj seslal kletbu Avada kedavra, jež se nakonec obrátila proti němu. Tento viteál však nebyl zamýšlený a vznikl jen náhodou. Ani sám Pán zla neměl tušení, že v Harrym dlí část jeho vlastní duše. Viteál v Harrym byl zničen během bitvy o Bradavice v sedmé knize, když Voldemort použije na Harryho kletbu Avada Kedavra. To, že byl Harry viteál, mu umožňovalo nahlížení do mysli Lorda Voldemorta.
* Nagini - domácí mazlíček lorda Voldemorta. Viteál se z něj stal při vraždě Franka Bryce v 1. kapitole knihy Harry Potter a Ohnivý pohár. Naginiho zabil Neville Longbottom mečem Godrika Nebelvíra, který vytáhl z Moudrého klobouku.

Voldemort nevěděl, že udělal z Harryho viteál, a tak jich bylo 7 a ne 6, jak se domníval.

Tvorba viteálu


Viteál lze vytvořit jen a pouze činem nejhrubšího násilí a největšího zla - vraždou. Přičemž si černokněžník roztrhne duši.

Ze vzpomínky Horácia Křiklana vložené do myslánky vyplývá, že se Tom Raddle profesora Křiklana zeptal na způsob, co se stane, když Čaroděj vytvoří více Viteálů. V té době měl již Voldemort za sebou své první tři vraždy - zabil svého mudlovského otce a jeho rodiče.

Horácio Toma upozornil, že je rozhodně lepší zemřít, než přežívat kvůli viteálu: "Jen velmi málo lidí by to chtělo, Tome, velmi málo. Smrt by byla lepší."

Na Tomovu otázku "Jak se dá rozdělit duše?" Horácio říká: "Měl bys chápat, že duše má zůstat nedotčená a celistvá. Její rozdělení je zločin, je to proti přirozenému běhu světa." Řekne mu také, že k rozdělení duše dojde při činu nejhrubšího násilí a největšího zla - vraždou, která kouzelníkovi roztrhne duši. Odtrženou část lze zaklínadlem vtělit do již existujícího jsoucna. Tím je duše vázána na zemi.

Tom naznačil, že by si chtěl udělat šest viteálů, aby svou duši rozdělil na sedm kusů. Všeobecně se předpokládá, že Voldemort je s každým dalším viteálem méně a méně lidský. Rubeus Hagrid v prvním díle říká, že neví, zda byl Voldemort "dost lidský, aby mohl zemřít".

Kouzelní tvorové

11. srpna 2009 v 15:40 | Theresa |  Bestiář
Akromantule (Acromantula)

Je nestvůrný osmioký pavouk schopný lidské řeči. Pochází z neprostupné džungle Bornea. Charakteristické znaky - husté černé chlupy po celém těle, velké rozpětí nohou (až 15 stop - cca 4,5 metru), klepeta, která zřetelně a hlasitě cvakají a jedovatý sekret. Acromantule je masožravá a dává přednost větší kořisti. Samice - větší než samec - klade až 100 vajec najednou o velikosti nafukovacího míče a tato patří mezi neobchodovatelné zboží - dovoz, či prodej se trestá přísnými pokutami. Známý zástupce - Aragog se všemi potomky.
´

Auguron (Augurey)
Rovněž známý jako irský fénix - jeho domovem je Británie a Irsko, ale lze jej nalézt i v severní Evropě. Zelenočerný auguron je vyzáblý a truchlivě vyhlížející pták, který vzdáleně připomíná podvyživeného supa. Je nesmírně plachý a hnízdí v trnitých keřích. Živí se velkým hmyzem a vílami, létá pouze za hustého deště - jinak se skrývá v hnízdě tvaru slzy. Jeho charakteristické hluboké a rozechvělé houkání se kdysi považovalo za předzvěst smrti. Později (za trpělivého průzkumu) se zjistilo, že pouze oznamuje příchod deště. Brka augurona jsou pro psaní nevhodná, protože odpuzují inkoust.


Rovněž známý jako hadí král - je zářivě zelený plaz dorůstající délky až 50 stop (15 metrů). Samec má šarlatový chochol na hlavě a mimořádně jedovaté zuby, ovšem nejnebezpečnější zbraní je pohled jeho velkých žlutých očí. Přímý pohled do nich přináší okamžitou smrt. Líhne se ze slepičího vejce vysezeného ropuchou. Jeho pěstování je nezákonné, ale dobře se obchází, protože při kontrole stačí vytáhnout vejce zpod ropuchy. Dožívají se několik stovek let, při dostatku potravy. Podle oficiálních záznamů v Británii nebyl spatřen přinejmenším 400 let.

Běhnice (Doxy)
Známá jako kousavá víla se často omylem za skutečnou vílu považuje, byť je zcela jiným živočišným druhem. Má miniaturní lidskou podobu, ale je pokryta černým ochlupením a má po páru rukou a nohou navíc. Mají rády chladnější klima - severní Evropa a Amerika. Kladou až 500 vajíček najednou a zahrabávají je do země. Mladé se líhnou za dva až tři týdny. Běhnice má dvě řady ostrých a jedovatých zubů - po kousnutí je vhodné aplikovat příslušné sérum.

Blátoplaz (Dugbog)
Je obyvatelem bažin a je možno jej nalézt v Evropě, Severní i Jižní Americe. V nehybném stavu připomíná kus ztrouchnivělého dřeva, ale bližší ohledání odhalí tlapky s plovacími blánami a velice ostré zuby. Neslyšně se plíží bažinatými mokřinami a živí se především malými savci, ale dokáže nepěkně poranit i kotníky kolemjdoucích lidí. Jeho nejoblíbenější pochoutka je však záhon s mandragorou.

Blikač (Clabbert)

Tvor žijící v korunách stromů, vypadající jako kříženec opice a žáby. Původně z jižních amerických států, ale byl vyvezen do celého světa. Má hladkou holou kůži, mramorově zeleného vzhledu a plovací blány na všech končetinách. Paže i nohy silné a obratné, což umožňuje skákání ve větvích. Na hlavě krátké rohy a široká ústa v neustálém šklebu, ovšem plná ostrých zubů. Žere ještěrky a ptáky.. Nejvýraznějším znakem je ale velká bradavice uprostřed čela, která zrudne a bliká při nebezpečí. Američtí kouzelníci je už hromadně nechovají (čemuž napomohly pokuty) jako signalizaci přítomnosti mudlů a tak svým sousedům už nemusí vysvětlovat, proč mají ještě vánoční světýlka nainstalovány na stromech v červnu.

Bodloš (Knarl)
Bodloše si mudlové obvykle pletou s ježkem - jsou opravdu téměř k nerozeznání. Pokud v severní Evropě nebo Severní Americe necháte venku něco k snědku ježkovi a ráno je to pryč - byl to ježek. Pokud máte zahradu ráno zpustošenou - tak si bodloš myslel, že jej chcete vlákat do pasti.

Bublinatka (Plimpy)
Kulovitá kropenatá ryba, pro kterou jsou charakteristické dvě dlouhé nohy zakončené prsty s plovacími blánami. Není nijak nebezpečná, přestože s oblibou oždibuje nohy a oblečení plavců. Obývá hluboká jezera a miluje jako potravu vodní šneky. Jezerní lidé ji považují za parazita a zbavují se jí svázání gumových nohou, pak ji odnese proud.

Černovřes (Horklump)
Pochází ze Skandinávie, ale dnes je doma v celé severní Evropě. Podobá se masité narůžovělé houbě, pokryté řídkými a pevnými černými štětinami. Rychle se rozmnožuje a během několika dnů kompletně zamoří průměrně velkou zahradu. Místo kořínků chapadélky hledá dešťovky a sám je oblíbenou potravou trpaslíků.

Čmelotrysk (Glumbumble)
Je létající hmyz severní Evropy s hebkými šedými chlupy, který produkuje šťávu s melancholickým účinkem a užívá se jí jako léku proti hysterii vyvolané požitím listů horečníku. Pokud se dostanou do úlu, má to katastrofální následky pro med. Hnízdí v tmavých a opuštěných koutech - duté stromy nebo jeskyně. Živí se kopřivami.

Dlaždičoun (Jarvey)
Vyskytuje se v Británii, Irsku a Severní Americe. Vypadá jako přerostlá fretka, co umí mluvit - skutečného rozhovoru není schopen - to překračuje jeho duševní schopnosti. Omezuje se obvykle na krátké, vulgární fráze, zato je chrlí v nepřetržitém proudu. Dlaždičouni žijí většinou pod zemí, kde pronásledují trpaslíky, přestože nepohrdnou ani krtky, krysami nebo hraboši.


Patří k nejproslulejším, ale také nejobtížněji skrývatelným fantastickým zvířatům. Samice jsou obvykle větší a agresivnější, ale i k drakovi by se měl přibližovat jen vyškolený a obratný kouzelník !!! Dračí kůže, krev, srdce, játra a rohy jsou vesměs obdařeny silnými kouzelnými vlastnostmi, dračí vejce patří mezi neobchodovatelné zboží - dovoz, či prodej se trestá přísnými pokutami.

Existuje 10 základních plemen draků:

* čínský ohniváč
* hebridský černý
* maďarský trnoocasý
* norský ostrohřbetý
* novozélandský opálooký
* obyčejný velšský zelený
* peruánský zmijozubý
* rumunský dlouhorohý
* švédský krátkonosý
* ukrajinský železnobřichý

Pamatujte, že kdykoliv je to možné, drak sežere člověka - lidé patří k dračí pochoutce!

Drsnochvost (Nogtail) Démoni žijící ve venkovských oblastech Evropy, Ruska a Ameriky. Podobají se zakrslým selatům s dlouhýma nohama, ježatým pahýlovitým ocasem a úzkýma černýma očima. Má ve zvyku se vetřít mezi selata do chlívku a čím déle zůstane neodhalen, tím déle statek stíhají různé pohromy. Pokud je ze statku zahnán čistě bílým psem, už se nevrátí.

Duhovec (Streeler)

Gigantický plž, který každou hodinu mění barvu a jeho sliz je tak jedovatý, že vše přes co přeleze seschne a shoří. Tento jed je jednou z mála známých látek, které dokáží usmrtit černovřesy.

Dvoubřitník (Mackled Malaclaw)
Suchozemský tvor kamenitých pobřežních oblastí Evropy. Sice se značně podobá humrovi, ale pro lidi je nestravitelný - vyvolává vysoké horečky s ošklivou zelenou vyrážkou. Má asi 40 cm, je světlešedý s tmavozelenými skvrnami a jeho kousnutí má vedlejší účinek. Oběť je po dobu jednoho týdne pronásledována obrovskou smůlou.

Ďasovec (Grindylow)
Světlezelený rohatý vodní démon jezer Irska a Británie. Agresivně se chová ke kouzelníkům i mudlům, občas si jej jezerní lidé dokáží ochočit. Živí se drobnými rybkami a dlouhé prsty dokáží vyvinout mocný stisk, ale snadno se zlomí.Toto hodnocení získal jen proto, že jen výjimkám mezi kouzelníky se ho podařilo ochočit. Je to majestátní, jasně rudý pták velikosti labutě s dlouhým zlatým ocasem, zobákem a spáry. Místem výskytu je Egypt, Čína a Indie. Dožívá se obrovského věku díky regeneraci spálením a povstáním ze svého popela jako mládě. Je absolutně mírumilovný. Dokáže kdykoliv zmizet a znovu se objevit. Jeho zpěv zvyšuje odvahu čistého srdce a zlé plní strachem. Slzy mají mocný léčivý účinek.

Ghúl (Ghoul)
Je sice ošklivý, ale není zvlášť nebezpečný. Podobá se slizkému kolozubému obrovi a sídlí na půdách či stodolách patřících kouzelníkům, kde se živí můrami a pavouky. Hlasitě skučí, občas hází kolem sebe předměty, ale pokud na něj osobně narazíme, přinejhorším výhružně vrčí.

Gryf (Griffin)
Je původem z Řecka - tvor s předníma nohama a hlavou gigantického orla, avšak tělem a zadníma nohama lva. Býval využíván ke střežení pokladů. Obvykle jsou divocí a vzteklí, ale několik málo obratných kouzelníků se s některými gryfy dokázali spřátelit. Žerou pouze syrové maso.

Hafoň (Crup)
Jsou původem u jihovýchodní Anglie a až na rozeklaný ocas jsou podobní foxteriérovi. Je to kouzelnicky vyšlechtěný pes, který je oddán kouzelníkům a na mudly reaguje divoce a vztekle. Báječný likvidátor "čehokoliv", protože sežere vše od trpaslíků, až po staré pneumatiky. K chovu je třeba povolení a chovatel musí prokázat, že i v mudly obydlené oblasti hafoně ovládne.Britský a Irský vodní démon, který na sebe bere nejčastěji podobu koně s orobincem místo hřívy. Když nic netušící oběť nasedne, potopí se s ním ke dnu a tam jej pozře (mimo vnitřností). Dá se zneškodnit uzdou umístěnou správně umisťovacím kouzlem. Největší známý hastrmanec obývá skotské jezero Loch Ness a jelikož na sebe bere různé podoby od vydry až k vodnímu hadovi, jeho skutečná totožnost mudlům uniká, stejně jako démon samotný.

Hipogryf (Hippogriff)
Je původem z Evropy, ale dnes již po celém světě. Přední polovina těla je obrovský orel i s křídly a zadní kůň. Je možno jej ochočit, ale velmi obtížně. K tvorovi se přibližujeme s pohledem upřeným do očí - úklona je projevem dobrého úmyslu. Jestliže ji opětuje, je bezpečné se přiblížit. Živí se hmyzem a drobnými ptáky a savci. Snáší jedno velké, křehké vejce.

Hipokampus (Hippocampus)

Jeho pravlastí je Řecko (nyní celé Středozemní moře) a má hlavu i přední část těla koně a zadní připomíná gigantickou rybu. Klade velká poloprůhledná vejce, jejichž skořápkou je vidět pulce.

Hrabák (Niffler)
Hrabák je Britské zvířátko. Připomíná většího krtka a má zálibu ve všem, co se třpytí. Je mírumilovný, ale může v domě způsobit velké škody. Žijí v doupatech až 20 stop (6 metrů) hluboko pod povrchem a v jednom vrhu mívají šest až osm mláďat.

Huňáč (Porlock)
Je strážcem koní a vyskytuje se v anglickém Dorsetu a jižním Irsku. Má dlouhou srst, obrovské množství hrubých vlasů a neobyčejně velký nos. Nohy má zakončeny kopyty, ruce malé s čtyřmi sukovitými prsty. Dospělí jsou asi 60 cm vysocí a živí se trávou. Jejich jediným smyslem života je hlídání koní a před lidmi se vždy schovávají.

Chiméra (Chimaera)
Vzácně se vyskytující řecká obluda se lví hlavou, tělem horské kozy a dračím ocasem. Je divoká, krvelačná a neobyčejně nebezpečná!!! Její vejce jsou neobchodovatelné zboží - dovoz, či prodej se trestá přísnými pokutami.

Jednorožec (Unicorn)

Toto hodnocení je přiznáno jen proto, aby s tímto tvorem bylo zacházeno s respektem, jaký tomuto nádhernému zvířeti náleží. V dospělosti (7 let) je to sněhobílý kůň s rohem, hříbata jsou zlatá, později stříbrná a stávají se stále více plašší - spíše k sobě pustí čarodějku, než kouzelníka. Obvykle se užívá roh a žíně, které mají velké kouzelné vlastnosti. Krev je má také, ale je neobyčejně podlé a trestuhodné zabít jednorožce.

Jedomet (Lobalug)
Vyskytuje se na dně Středozemního moře. Je to 30 cm dlouhý primitivní tvor - chrlící rourka a jedový váček. Při ohrožení se smrští a útočníka postříká jedem. Vodní lidé jej užívají jako zbraně a odběr jedu pro přípravu lektvarů podléhá přísné kontrole.

Jehlanka (Shrake)
Ostnitá ryba Atlantského oceánu. První byly vytvořeny jako nástroj pomsty mudlovským rybářům a na tomto místě jsou sítě vždy prázdné a rozervané.

Karkulinka (Red Cap)

Trpasličí tvorečkové žijící v děrách na starých bojištích nebo kdekoliv kde tekla krev. Pro osamělé mudly jsou velmi nebezpečné, protože za temných nocí se pokoušejí je ubít k smrti. Nejrozšířenější jsou v severní Evropě.


Toto hodnocení je přiznáno jen proto, aby s tímto tvorem bylo zacházeno s respektem, jaký mu náleží. Kentaur má lidskou hlavu, hruď a paže spojené s koňským tělem, jehož srst může mít různou barvu. Je inteligentní a schopný lidské řeči, ale na vlastní žádost nejsou považováni za "osoby". Mají své vlastní prostředky ochrany proto je mudlové, i přes značné rozšíření, neobtěžují. Konec konců kentauři kašlou stejně i na kouzelníky - mezi nimi a mudly nedělají rozdíl. Jejich životní styl a zvyky proto nejsou známy.

Kluběnka (Puffskein)

Je rozšířená po celém světě. Je to krotký tvor kulovitého tvaru, pokrytý hebkou, hořčičně zbarvenou srstí. Miluje mazlení a lehce se o ni stará. Je-li spokojená, vydává tichý bzučivý zvuk. Čas od času se z těla vynoří dlouhý růžový jazyk a spořádá, na co přijde - od zbytků jídla až po pavouky. (I holuby z nosu spících kouzelníků).

Kůrolez (Bowtruckle)

Tvor plnící funkci strážce stromů. Západní Anglie, jižní Německo a některé skandinávské lesy. Měří maximálně 25 cm a jako by jej tvořila kůra a větévky s dvěma malýma hnědýma očkama.. Je mírumilovný a plachý, ale je-li ohrožen jeho strom, dokáže zle poranit dřevorubcovy oči. Za porci stínek je možné z jeho stromu získat dřevo na hůlku.

Lesní mužíček (Erkling)
Je tvor podobný elfům a pochází z německého Schwarzwaldu. Měří asi 90 cm, má špičatý obličej a pochechtává se pronikavým vysokým smíchem, kterým dokáže okouzlit zvláště děti. Jeho zájmem je odlákat je a sníst. Díky přísným kontrolním opatřením německého ministerstva kouzel se počet obětí v posledních staletích radikálně snížil.


Maguár (Kneazle)
Původní šlechtění v Anglii, nyní již v celém světě. Je to malé kočkovité zvířátko se skvrnitou, puntíkovanou nebo žíhanou kožešinou, přerostlýma ušima a ocasem podobným lvímu. Je nezávislé, inteligentní a občas i agresivní, ale pokud si někoho oblíbí, je skvělým domácím mazlíčkem. Má schopnost odhalit nežádoucí a podezřelá individua a pokud jeho majitel zabloudí, spolehlivě jej dovede domů. Může se křížit i s obyčejnými kočkami, ve vrhu mají až osm koťat a k chovu je třeba zvláštní povolení (jako pro hafoňe a pastelníčky), pro neobvyklý vzhled, který přitahuje pozornost mudlů.

Mantichora (Manticore)

Nanejvýš nebezpečná řecká nestvůra a lidskou hlavou, lvím tělem a štířím ocasem. Je stejně vzácná a nebezpečná jako chiméra a tvrdí se, že při požírání ulovené kořisti si polohlasně prozpěvuje. Její kůže odpuzuje prakticky všechna známá kouzla a bodnutí ocasem přináší okamžitou smrt.

Mečoroh (Graphorn)
Vyskytuje se v horských oblastech Evropy. Je to mohutné zvíře s šedočervenou srstí a hrbem n hřbetě a hlavu zdobí dva velice dlouhé a ostré rohy. Má neobyčejně útočnou povahu. Ani trollové si s nimi vždy neporadí. Rozemleté rohy jsou přísadou lektvarů a pro obtížné získávání jsou neuvěřitelně drahé. Kůže je pevnější než dračí a odpuzuje většinu kouzel.

Měsíčník (Mooncalf)
Nesmírně plachý tvor, který z doupěte vylézá jen za úplňku. Má hladké světlešedé tělo, kulaté vypouklé oči na temeni a čtyři pavoukovité nohy s obrovskými ploskými chodidly. Ve světle měsíce provozují na zadních nohou složité tance (mudlové potom zkoumají složité vzorce v poli s obilím a dodnes jsou pro ně neřešitelnou záhadou). Je to fascinující pohled a stříbřitý trus užitý před východem slunce na kouzelné bylinky zvýší jejich výnos i kouzelnou sílu.

Mizenka (Tebo)
Je popelavě zbarvené prase bradavičnaté v oblasti Konga a Zairu. Ovládá umění neviditelnosti, takže je velmi obtížné se jí vyhnout nebo chytit. Její kůže je velmi ceněná pro výrobu ochranných štítů a oděvů.

Mořský had (Sea Serpent)
Mořští hadi se nacházejí v Atlantském a Tichém oceánu i ve Středozemním moři. Jejich vzhled je sice hrozivý, ale není potvrzeno, že by zabil člověka. Dorůstá délky až 100 stop (cca 30 metrů); má koňskou hlavu a dlouhé hadovité tělo.

Nundu (Nundu)
Toto východoafrické zvíře je možná nejnebezpečnější šelmou světa - gigantický leopard, který se však pohybuje úplně tiše a dech vyvolává chorobu natolik virulentní, že dokáže vyhubit celé vesnice. Dosud jej nedokázalo zneškodnit méně než 100 plně spolupracujících kouzelníků.

Obroun (Re'em)
Je neobyčejně vzácný gigantický tur se zlatou srstí, který se objevuje v neobydlené divočině Severní Ameriky i dálného východu. Krev obrouna, tomu kdo ji vypije, propůjčí obrovskou sílu. Potíže s jejím získáváním znamenají, že poptávka vždy vysoce převyšuje nabídku.

Ohňový krab (Fire Crab)
Je podobný velké želvě s bohatě dekorativním krunýřem. Místo výskytu na Fidži je přeměněno na rezervaci na jeho ochranu jak před mudly, tak i před kouzelníky, kteří z jejich krunýřů užívají jako nesmírně ceněných kotlíků. Je-li ohrožen, ze zadečku vystřeluje plameny. Jsou vyváženi i jako domácí zvířata, ale jen na zvláštní povolení.

Okamie (Occamy)
Vyskytuje se na Dálném východě a v Indii. Je to dvounohý opeřený a okřídlený tvor s hadím tělem - cca čtyři a půl metru délky. Živí se ptáky a drobnými savci, ale napadne každého, kdo se k ní přiblíží, zvláště pokud brání vejce, jejichž skořápky jsou z nejčistějšího stříbra.

Okřídlený kůň (Winged Horse)

Známější jako Pegas existuje v mnoha plemenech po celém světě:

* abraxaské - velmi silný obří plavák
* aethonské - kaštanový hnědák oblíbený v Irsku a Británii
* granijské - šedý a obzvlášť rychlý
* thestralské - vzácné, vraník nadaný schopností neviditelnosti. Mnozí kouzelníci věří, že nosí smůlu.

Majitel Pegase je povinen v pravidelných intervalech koně začarovávat zastáracim kouzlem, stejně jako hipogryfa

Leprikón (Leprechaun)

Někdy též známý jako šprýmařík je inteligentnější než víla a méně zlomyslný než šotek, rarach nebo běhnice - přesto je velký nezbedník. Vyskytuje se pouze v Irsku, dorůstá asi 20 cm a je zelený. Přestože umí mluvit, stejně jako kentauři netouží po změně statutu na "osobu". Rodí živá mláďata a na svou existenci s oblibou upozorňuje mudly a tak je v jejich literatuře stejně často, jako víla. Substance, kterou umí vytvořit vypadá jako zlato, ale po několika hodinách zmizí. Není znám případ, že by způsobili trvalou újmu člověku.

Pastelníček (Fwooper)
Je africký pták s neobvykle křiklavě barevným opeřením ( oranžoví, růžoví, citrónově zelení nebo žlutí). Jsou zdrojem ozdobných písařských brků a kladou i zářivě vzorovaná vajíčka. Zpočátku příjemný zpěv později dohání posluchače k šílenství. Proto jsou prodáváni začarovaní umlčovacím kouzlem a to je třeba každý měsíc obnovovat. Opět jen na povolení.

Pětinoh (Quintaped)
Známý i jako chlupatý MacBoon. Je nesmírně nebezpečná masožravá obluda, která miluje zvlášť lidské maso.. Žije jen ostrově Drear u pobřeží severního Skotska a tak se toto stalo nezakreslitelným teritoriem. Připomíná rudohnědou chlupatou hvězdici na stejně chlupatých pěti nohách zakončených kopyty. Postoj nohou jako u pavouka.Nacházejí se na celém světě. Dovedou zalézt pod prkna podlahy či obložení a zamořit celý dům. Na jeho přítomnost upozorní odpudivý zápach rozkladu. V klidovém stádiu se podobá skvrně nazelenalé plísně s očičky, je-li vyplašen, bleskurychle odcupitá na četných pavoukovitých nohou. Živí se zbytky. Než se přemnoží je třeba uplatnit čistící kouzlo.

Pogrebin (Pogrebin) Je sotva stopu vysoký ruský démon s chlupatým tělem, ale holou a přerostlou šedivou hlavou. Přikrčený je jako lesklý kulatý kámen. Přitahují jej lidé a pokud je mu doboleno sledovat svou oběť příliš dlouho, zmocní se jeho kořisti absolutní beznaděj a zoufalství. Jakmile padne na kolena a rozpláče se, démon se na ni vrhne a pokusí se ji pozřít. Dá se odehnat jednoduchými zaklínadly, ale stejně účinné je jej prostě nakopnout!

Polovid (Demiguise)
Tvor žijící na Dálném východě, ale je jen stěží objevitelný, neboť v případě vlastního ohrožení se umí učinit neviditelným - vidí jej pouze kouzelníci k jeho lovu kvalifikovaní. Polovid je mírumilovné býložravé zvíře, vzhledem připomíná elegantní opici s velmi dlouhou, hedvábně stříbřitou srstí. Jejich kožešina je nesmírně ceněná, protože z jejich srsti se tkají neviditelné pláště.

Popelec (Ashwinder)
Vzniká z kouzelného ohně *, kterému je dovoleno dlouho a nekontrolovaně hořet. Je to tenký světlešedý hádek se zářivě rudýma očima, který se zrodí z řeřavých uhlíků ohně a odplazí se do stínů obydlí, kde hoří tento oheň - zůstává po něm popelem posypaná stopa. Žije pouze jednu hodinu, ale za tuto dobu vyhledá temné a neobydlené místo, kde naklade jasně červená a intenzivně žhnoucí vejce. Nejsou-li včas nalezena a zmrazena kouzlem, obydlí podpálí. Zmrazená vejce jsou nesmírně ceněná jako přísada do nápoje lásky nebo snězená, jsou lékem proti zimnici. * Kouzelný oheň - jakýkoliv oheň, do něhož byla přidána kouzelná substance (např. Letax)

Ramora (Ramora)
Stříbrná ryba Indického oceánu se silnými kouzelnými schopnostmi. Dokáže ukotvit lodě a je strážným andělem námořníků. Je chráněna mnoha zákony před kouzelnickými pytláky, neboť je tvorem, jehož schopnosti jsou ceněny.Nejčastějším místem výskytu je anglický Cornwall. Jsou kovově modří, až 25 cm vysocí a velice nezbední. Přestože nemají křídla, umějí létat. Dorozumívají se pisklavým švitořením, které je srozumitelné jen jiným rarachům. Rodí živá mláďata.

Rotulice (Billywig)
Je hmyz s domovem v Austrálii, centimetr a půl dlouhá, jasně safírově modrá a létá tak rychle, že mudlové si jí nevšimnou a i kouzelníci obvykle až po štípnutí.Toto způsobuje závratě a následně levitaci. Křídla jí vyrůstají z temene hlavy a otáčejí se tak rychle, že celá rotuje. Žihadlo má na spodní části těla. Sušení žihadla se používají pro přípravu několika lektvarů a jsou (pravděpodobně) jednou z ingrediencí cukroví šumivé bzučivky.

Runovec (Runespoor)
Prapůvodně žil v zemičce Burkina Faso v Africe. Tříhlavý, jasně oranžový had s černými pruhy je asi 2 metry dlouhý a velmi nápadný. Proto lesy které obývá jsou nezakreslitelné. Sám o sobě není nijak agresivní a byl chován jako domácí miláček. Levá hlava (had proti vám) plánuje, prostřední je snílkem, pravá je kritikem a počínání obou hlav hodnotí nepřetržitým podrážděným sykotem. Zuby pravé hlavy jsou neobyčejně jedovaté. Málokdy se dožije vysokého věku, protože hlavy mají sklon na sebe útočit a velmi často chybí pravá hlava - to když zbylé se spolčí a ukousnou ji. Jediný známý tvor, který svá vejce vyvrhuje ústy. Ceněná surovina lektvarů duševní svěžesti.

Salamandr (Salamander)

Drobná ještěrka žijící v ohni a živící se plameny. Je jasně bílý, ale podle teploty ohně i modrý nebo rudý. Mimo oheň přežijí asi 6 hodin, jsou-li pravidelně krmeni pepřem, zůstávají však na živu pouze tak dlouho, dokud hoří oheň, ze kterého vzešli. Jeho krev má skvělé léčebné a rekonvalescenční účinky.

Scvrček (Moke)
Stříbrozelená ještěrka délky asi 30 cm žijící v Británii a Irsku. Dokáže se podle libosti scvrknout a tak ji mudlové ještě nezaznamenali. Její kůže je ceněná surovina pro výrobu měšců a peněženek, neboť v přítomnosti cizího člověka se smrští a jsou jen těžko k nalezení.

Sfinga (Sfinx)
Egyptská má lidskou hlavu na lvím těle a již více než tisíc let ji kouzelníci využívají k hlídání cenností a tajných úkrytů. Je velmi inteligentní a vyžívá se v hádankách a hlavolamech, ale opravdu nebezpečná je jen tehdy, kdy je ohroženo to, co hlídá,

Smrtipášť (Lefthifold)

Známý jako živoucí rubáš - se naštěstí vyskytuje jen velmi vzácně v pásmu tropického klimatu. Je podobný centimetr a půl tlustému plášti (tlustější jen v případě, že přednedávnem zabil a pozřel nějakou oběť), který v noci klouže těsně při zemi. Svou oběť obalí a zadusí - zastaví je jen Patronovo zaklínadlo, ale jelikož obvykle napadá spící, mají jen zřídka možnost zaklínadlo úspěšně použít. Nezbude ani stopa po oběti, ani po o něco tlustším plášti, který opět proklouzne do temnoty.

Šotek (Imp)
Žijí pouze v Británii a Irsku a často jsou zaměňováni s rarachy - neumějí však létat a jsou tmavohnědí až černí. Společný je jim ale groteskní smysl pro humor. Libují si ve vlhkém a bažinatém terénu a mláďata se líhnou plně zformovaná, asi 3 cm dlouhá.

Tlustobřich (Diricawl)
Pochází z Mauricia - buclatý nelétavý pták a načechraným peřím je schopen před nebezpečím zmizet a opět se zjevit jinde (jako Fénix). Mudlové si jeho existence byli vědomi a nazývali jej dodo. A díky jeho schopnosti mizet jsou přesvědčeni, že jej vyhubili.

Tlustočerv (Flobberworm)

Silný hnědý červ až 30 cm dlouhý, který se prakticky nepohybuje. Žije ve vlhkých příkopech a je naprosto nezajímavý.Hrůzostrašné, ale hloupé stvoření až tři a půl metru vysoké a vážící víc než tunu, se často chová agresivně a nepředvídatelně. Pocházejí ze Skandinávie, ale dnes žijí v Británii, Irsku i jiných oblastech severní Evropy. Známe tři druh trollů

* Horský je světlešedý s holou hlavou
* Lesní je světlezelený a někdy s zelenými či hnědými vlasy
* Říční je načervenalý s krátkými rohy a občas chlupatý

Největší a nejnebezpečnější je horský. Živí se syrovým masem a nejsou vybíraví - berou jak divou zvěř, tak lidi.

Trpaslík (Gnome)
Běžně se vyskytující zahradní škůdce, který se nachází na celém území severní Evropy i Severní Ameriky. Dorůstá 30 cm, má neúměrně velkou hlavu a tvrdé, kostnaté nohy. Zbavíte se jich buď dlaždičounem nebo je roztočíte ve vzduchu, až se mu zamotá hlava a pak jej přehodíte co nejdál přes zeď.

Třaskavec (Erumpent)

Velké šedé africké zvířátko , obdařené obrovskou silou. Dosahuje váhy až 1 tuna a z dálky je možno si jej splést s nosorožcem. Tlustá kůže odpuzuje většinu kouzel. Rodí vždy jen jedno mládě. Obvykle není útočný, ale je-li vyprovokován, následky jsou katastrofální - roh prorazí COKOLIV a vstříknutí tekutina je výbušná. Populace není početná, protože samci se v období páření často vyhazují do vzduchu. Rohy, ocasy a výbušná kapalina se užívají k přípravě lektvarů - patří mezi obchodovatelné zboží skupiny B - nebezpečné a podléhající přísné kontrole

Tůňodav (Kappa)
Japonský vodní démon mělkých tůní a řek. Vypadá jako opice s šupinami a pod temenem má dutinu, v níž nosí vodu. Živí se lidskou krví, ale hodí-li se mu okurka s vaším vyřezaným jménem, pak vám neublíží. Pokud ji s sebou nemáte, je nutno jej lstí donutit se sehnout, až mu z dutiny vyteče všechna voda, to ho připraví o všechnu sílu.

Víla (Fairy)
Drobná a nesmírně pohledná stvořeníčka s minimální inteligencí a je využívána kouzelníky především k dekoraci. Žije v lesích na pasekách a je vybavena jistými kouzelnými schopnostmi k odhánění dravců (např. auguroni..) má hašteřivou povahu, ale protože je velmi marnivá, zkrotne, má-li posloužit jako ornament, kde vyniknou její nádherná motýlí křídla. Víla neumí mluvit !!! Rozmnožuje se kladením vajec
Se vyskytuje po celém světě a lidé se ve vlkodlaky mění pouze, pokud je pokouše. Dosud není znám účinný lék, třebaže v posledních letech pokroky ve výrobě lektvarů dokáže utlumit nejhorší příznaky. Jednou měsíčně, za úplňku, se jinak zcela zdravý kouzelník nebo mudla mění ve vražednou bestii, která dává lidské kořisti přednost před jakoukoliv jinou.

Vodní lidé (Merpeople)
Také jezerní lidé, sirény či mořské panny jsou rozšíření po celém světě, přestože vzhledem se hodně liší. Mají vlastní jazyk a přesto stejně jako kentauři odmítli statut osob a na vlastní žádost jsou klasifikováni jako zvířata. Nejstarší v dějinách zaznamenaní byli známí jako sirény v Řecku a v teplejších vodách překrásné mořské panny, které se často objevují i v mudlovské literatuře. Skotské a Irské již tak krásné nejsou.

Všudylezka (Chizpurfle)
Drobní cizopasníci - jako drobný krab s velkými tesáky. Přitahují je kouzla a usadí se v peří nebo kožešině tvorů jako hafoňové nebo auguroni. V kouzelnických obydlích napadají kouzelné předměty a postupně se prokoušou až k magickému jádru nebo v kotlících polykají zbytky lektvarů - zvláště tyto se likvidují obtížně (záleží na lektvaru co pozřely), jinak jsou snadno zničitelné jakýmkoliv prodávaným značkovým lektvarem.

Yetti (Yeti)
Pochází z Tibetu a je považován za příbuzného trollů, ale ještě nikdo se nedostal tak blízko, aby mohl provést odborné testy.

Zlatonoska (Snidget)
Má toto označení, protože její zajetí nebo zranění se přísně trestá!! Je to neobyčejně vzácný a chráněný ptačí druh. Je dokonale kulatá s velmi tenkým dlouhým zobákem, očima lesklýma a barvou podobnýma rubínům. Je dokonalý a neobyčejně rychlý letec. Její pírka a oči jsou tak ceněným artiklem, až byla málem vyhubena. Jedním z významných faktorů záchrany bylo i její nahrazení Zlatonkou ve famfrpálu.

Zmíráček (Jobberknoll)
Malý modře skvrnitý ptáček, který se živí drobným hmyzem severní Evropy a Severní Ameriky. Nevydá jediný zvuk až do okamžiku své smrti, kdy vyrazí táhlý skřek složený ze všech zvuků, jaké kdy slyšel, zopakované pozpátku. Pírka zmíráčka se užívají k přípravě veritasér a paměťových lektvarů.

Kouzla

11. srpna 2009 v 15:34 | Theresa |  Magie
Accio - přivolá předmět
Aguamenti - z hůlky vám teče proud vody
Alohomora - otevírá dveře a okna
Amnesia - způsobuje ztrátu paměti
Apparecium - zviditelňuje nápisy psané neviditelným inkoustem
Arania exzuma - ochromí nepřítele
Avada Kedavra - hned zabije soupeěe (jedno ze tří kouzel, která se nepromíjejí)
Avis - vykouzlí z hůlky ptáky
Balit - všechny věci z podlahy se naskládají do kufru nebo tašky
Brakiam elmindo - údajně napraví zlomeniny
Colloportus - čarovně zamkne dveře
Crucio - sváže bolestivě oběť (jedno ze tří kouzel, která se nepromíjejí)
Deletrius - kouzlo na vymazání znamení zla / zmizení předmětu (Skončí kouzlo Priori incantato)
Densaugeo - způsobuje rychlý růst zubů
Diffindo - roztrhne určitý předmět
Dissendium - otevírá tajnou chodbu za hrbem jednooké čarodějnice
Engorgio - zvětšuje živočichy nebo předměty
Reducio - zvětšuje živočichy nebo předměty (stejně jako Engorgio)
Ennervate - pravdomluvné kouzlo
Engorgio - zvětšuje živočichy nebo předměty (stejně jako Reducio)
Evanesco - kouzlo na zmizení lektvarů a pergamenů
Expecto Patronum - obranné kouzlo proti Mozkomorovi
Expelliarmus - odzbrojí soupeře
Fenite ingintasum - ničí malé předměty
Fera verto - promění živého tvora v pohár
Ferula - zpevnění zlomená nohy dlahou
Fideliovo zaklínadlo - možnost, jak do jiné osoby ukrýt informaci o pobytu kohokoliv, aby se nedal vystopovat
Finite - protikouzlo k Tarantallegra
Finite incantatem - zruší právě prováděné kouzlo
Flagrate - na nábytku se objeví ohnivé X
Furnunculus - na pokožce vzniknou bolestivé lysinky
Imobilis - zmrazovací kouzlo
Impedimenta - odhodí nepřítele
Impervius - dělá protivníka odolným proti vodě
Imperio - ovládací kouzlo, kdy člověk muže určitou osobu ovládat (jedno ze tří kouzel, která se nepromíjejí)
Incendio - kouzlo, které rozdělá a zapálí oheň (Též Lacarnom inflamare)
Konjunktivitus - oslepující kouzlo
Lacarnom inflamare - kouzlo, které rozdělá a zapálí oheň (Též Incendio)
Legilimens - pronikne do protivníkových myšlenek
Levicorpus - pověsí protivníka kotníkem ke stropu
Liberacorpus - protikouzlo na kouzlo Levicorpus
Locomotor - zvedne předmět který chcete do výšky a čaroděj ho pomocí hůlky může přenást
Locomotor mortis - Sváže vám nohy
Lumos - rozsvěcí hůlku
Mdloby na Tebe - protivník omdlí
Mobiliarbus - vyzvedne předmět do vzduchu a přenese na určené místo Mobilicorpus - vznášení předmětu ve vzduchu, svázání neviditelnými kruhy (např. Snapea v mdlobách…)
Morsmordre - vykouzlí znamení zla
Muffliato - všichni co jsou kolem slyší zvláštní bzukot
Nox - zhasíná hůlku
Obliviate (Amnesia) - kouzlo pro ztrátu paměti, tzv. paměťové kouzlo
Oppugno - vykouzlí ze vzduchu hejno kanárků
Orchideos - kouzlo pro rychlý růst rostlin
Peskiwichtli Pesternomi - odhání skřítky (případně chodce)
Pertrificus totalus - úplné spoutání
Pestiraran Pestrnomi - pochytá rarachy
Portus - vytvoří z určitého předmětu přenášedlo
Pouta na tebe - hrubé provazy spoutají člověka nebo zvíře
Pulírexo - protivník má plnou pusu mydlových bublinek
Priori incantato - vyvolá u hůlky, na kterou bylo sesláno, poslední kouzlo, které sama učinila
Protego - vytvoří štít
Quietus - člověk mluví normálním hlasem a ruší účinky kouzla Sonorus
Reducio - zmenší cokoliv do potřebné velikosti (nebo původní)
Reducto - zmenšovací kletba, silnější verze kouzla Reducio
Relashio - kouzlo pro zahnání/zapuzení
Reparo - opraví rozbitou věc
Repellentus - kouzlo odpuzující vodu
Revertis fartis - odhodí soupeře do vzduchu
Rictusempra - lechtající kouzlo
Riddiculus - obranné zesměšňovací zaklínadlo proti bubákům
Ringgardium leviosa - buvol na hrudník
Serpensortia - z hůlky vyklouzne had
Sectumsempra - protivníkovi se po těle udělají krvavé šrámy
Silencio - umlčovací kouzlo Sonorus - kouzlo pro zesílení hlasu
Specialis Revelio - odhalovací kouzlo
Tarantallegra - kouzlo nutící soupere tančit foxtrot
Ukaž mi cestu - hůlka ukáže k severu
Volate asendre - vyhodí objekt do vzduchu
Waddiwasi - vrhá nemagické předměty
Wingardium leviosa - způsobuje létání předmětu
Zapomeň - způsobí ztrátu paměti
Žer slimáky - protivník začne zvracet slimáky

Lektvary

11. srpna 2009 v 15:31 | Theresa |  Magie
Čistící lektvar

Přísady: dračí krev, houba Čistivka, švábí oči, vosk
Příprava: přes houbu Čistivku slijeme do kotlíku dračí krev. Zahřejeme těsně pod teplotu varu a přidáme švábí oči. Uvedeme do varu a necháme vařit půl dne. Pro lesknoucí efekt můžeme přidat obyčejný mudlovský vosk.
Efekt: docela účinné čistidlo, ale nevyrovná se komerčně prodávaným výrobkům, jejichž tajné receptury se pravděpodobně nikdy nedozvíme. K dostání na Příčné ulici.

Doušek živé smrti

Přísady: rozdrcený kořen Asfodelu, výluh z pelyňku
Příprava: do jedenáct dní odstátého výluhu z pelyňku přidáme rozdrcený kořen Asfodelu. Dbáme přísných bezpečnostních opatření, neboť se jedná o velice silný uspávací prostředek.
Efekt: měsíc dlouhý, hluboký spánek.

Kostirost

Přísady: nadrcené drápy z Hipogryfa, šťáva z plodů Ďáblova osidla,voda, vylisované listy Mandragory

Příprava: za pokojové teploty smícháme nadrcené drápy se šťávou z Osidla. Vzniklou kaši rozředíme vodou a týden v ní necháme louhovat listy Mandragory.
Efekt: nahrazuje chybějící kosti v lidském těle

Lektvar Nepoužitelnosti

Přísady: kořen Scvrklofíku, odvar Úponice Jedovaté, sedmikráskové kořínky, kůže z Hřímala
Příprava: do odvaru z Úponice Jedovaté nasypeme nasekané sedmikráskové kořínky a nastrouhanou kůži Hřímala. Necháme tři hodiny vařit a přidáme kořen Scvrklofíku (v jednom kuse). Pak necháme hodinu odstát.
Efekt: způsobuje nepoužitelnost hůlky na dobu dvou hodin.

Lektvar Zpomalení

Přísady: roh Jednorožce, krunýř Třaskavého Skvorejše, dračí kůže, roh Lidožravého Dvourožce
Příprava: na dno kotle položíme kus dračí kůže, zalijeme vařící vodou a přidáme nastrouhaný krunýř Skvorejše, drcený roh Jednorožce a Lidožravého Dvourožce. Necháme vychladnout, znovu zavaříme a použijeme na lektvar kouzlo Impedimentus. Pak slijeme do lahvičky s maximálním objemem jednoho litru.
Efekt: při rozbití lahvičky a vylití lektvaru na jakoukoliv bytost nastane efekt zpomalení jako u kouzla Impedimentus. Tento efekt působí po jednu hodinu.

Lektvar Zrychlení

Přísady: roh Jednorožce, roh Lidožravého Dvourožce, dračí kůže, krunýř Třaskavého Skvorejše, gepardí dráp
Příprava: položíme na dno kotle kus dračí kůže a pak na ni nasypeme PŘESNĚ v tomto pořadí nadrcený roh Dvourožce, Jednorožce a krunýř Skvorejše. Po hodinovém vaření přidáme rozemletý dráp geparda.
Efekt: po vypití zrychlí pohyby člověka (pouze člověka, žádné jiné bytosti) na pěti až desetinásobek.

Mnoholičný lektvar

Přísady: výluh z dračí kůže, výluh z Mandragory, roh Jednorožce, kůže z Hřímala, tři chlupy Dlaždičouna a cokoliv z těla osoby, ve kterou se chceme proměnit
Příprava: výroba tohoto lektvaru je velmi náročná a pouštět by se do ní měl jen pokročilý kouzelník, jinak vše dopadne katastrofálně! Do kotlíku (nejmenší velikosti) vložíme tři chlupy Dlaždičouna a roh Jednorožce. Zalijeme 14 dní starým výluhem z dračí kůže. Necháme louhovat další týden a poté přidáme kůži z Hřímala o velikosti nehtu na palci. Za další týden přidáme měsíc starý výluh z Mandragory a vše uvedeme do varu. Nakonec přidáme něco z těla (vlas, nehet) osoby, ve kterou se chceme proměnit. Pozor! Nesmí být použito nic z těla zvířete.
Efekt: do minuty od vypití získáme podobu požadované osoby, ve kterou se chceme proměnit. Hlas zůstane nepozměněn. Efekt za hodinu vyprchá.

Nadouvací lektvar

Přísady: kořen, listy a nektar Nadouvavky Podivné, kost Karkulinky
Příprava: za neustálého míchání kostí Karkulinky vhazujeme do vroucího nektaru Nadouvavky její listy a nahrubo nastrouhaný kořen. Vaříme asi 20 minut, necháme vychladnout a přidáme rozdrcenou kost. Celý lektvar opět přivedeme do varu a necháme znovu zchladit. Potom na lektvar použijeme Vykrmovací kouzlo.
Efekt: způsobuje zvětšování předmětů na pětinásobek jejich původní velikosti.

Prověřovací lektvar

Přísady: roh Jednorožce, dráp Hipogryfa, vlas Víly
Příprava: do vařící vody sypeme zároveň rozemletý dráp Hipogryfa a roh Jednorožce. Necháme vařit do doby, než lektvar získá modrou barvu. Poté přidáme vlas Víly a vaříme dál až do chvíle, kdy se lektvar zbarví do zelena.
Efekt: lektvar vytvořený ze součástí tří ušlechtilých stvoření dokáže rozpoznat, zda hůlka někdy použila neodpustitelnou kletbu. Po polití hůlky, která kletbu provedla, se lektvar zbarví do červena, v opačném případě zůstane zelený.

Lektvar pro přežití NENÍ POVOLEN!!! (pro užívání krve jednorožce)

Přísady: krev Jednorožce, žíně z Jednorožce, roh Jednorožce
Příprava: tento striktně zakázaný lektvar lze připravovat pouzeve zlatém kotlíku. V krvi Jednorožce se nechají rozvařit ostatní ingredience. Substance se nechá vychladnout a 24 hodin odstát.
Efekt: stálejší efekt než pouhé pití krve Jednorožce. Jeden litr lektvaru udrží osobu na hranici mezi životem a smrtí po dobu jednoho měsíce.

Sluneční lektvar

Přísady: vylisované srdce Bludníčka, dračí sliny, vysušené lístky Svítivky Ovíjivé
Příprava: v dračích slinách necháme vylouhovat srdce Bludníčka a lístky Svítivky. Postavíme na oheň a uvedeme do varu. Vaříme 30 minut, odstavíme z ohně a aplikujeme na tekutinu kouzlo Lumos. Po vychladnutí bude lektvar vydávat intenzivní světlo.
Efekt: vydává silné světelné záření po dobu jednoho týdnu. Skvělá náplň do lamp.

Veritaserum

Přísady: plášť Mozkomora, soví pera, hadí oči, listy Paměťovky Jasnozřivé, kopyto Kentaura
Příprava: nejdříve vyvaříme plášť Mozkomora. Do studeného vývaru nasypeme šest sovích per, dvě hadí oči a nastrouhané kopyto Kentaura. Zahřejeme na teplotu varu a mícháme dvacet minut. Necháme zchladit a třicet dnů louhujeme lístky Paměťovky. Potom opět zavaříme a vaříme, dokud lektvar nezíská svou typickou čirou barvu. Sléváme do malých flakónků.
Efekt: nejsilnější paměťový lektvar. Jeho použití je přísně kontrolováno ministerstvem kouzel. Používá se při výsleších. Je mocnější než kletba Imperius. Osoba, na kterou je Veritaserum použito, nedokáže vzdorovat a zodpoví všechny otázky po pravdě.

Vlkodlačí lektvar

Přísady: vlkodlačí chlupy, Měsíček Rolní, blána z dračího srdce, žíně z Jednorožce, pero z Fénixe
Příprava: z rozmixované blány, žíně a pera vytvoříme hustou kaši, kterou rozředíme vodou, ve které jsme předtím nechali vyluhovat Měsíček Rolní, natrhaný za prvního úplňku v měsíci. Lektvar uvedeme do varu a vaříme devět dní. Potom přihodíme devět vlkodlačích chlupů a necháme vychladnout. Lze připravovat pouze ve zlatém kotlíku.
Efekt: kombinací tří nejmocnějších čarovných substancí vzniká lektvar tak účinný, že dokáže potlačit i destruktivní chování vlkodlaka, který se po požití chová jako klidný pes.

Základní lektvar na léčení vředů

Přísady: sušené kopřivy, hlemýždi, dikobrazí ostny, drcené hadí zuby
Příprava: necháme rozvařit 200g sušených kopřiv, přidáme podušené hlemýždě a rozdrcené hadí zuby. Poté lektvar odstavíme z ohně a přidáme tři dikobrazí ostny. Pozor na správnou hmotnost kopřiv a na přidávání ostnů až po odstavení z ohně.
Efekt: lektvar léčící vředy, jeden z nejjednodušších.

Zmenšovací Dryák

Přísady: sedmikráskové kořeny, Scvrklofík, krysí slezina, housenky, šťáva z pijavic
Příprava:: do kotlíku postupně přidáme pár kapek šťávy z pijavic, nařezané housenky, jednu krysí slezinu, oloupaný Scvrklofík a najemno nakrájené sedmikráskové kořeny. Pozor, musí být zachováno toto pořadí !!! Pak necháme lektvar asi 10 minut vařit a na hodinu odstavíme.
Efekt: zmenšuje do desetinásobku původní velikosti.

Zvětšovací Dryák

Přísady: sedmikráskové kořeny, Scvrklofík, krysí slezina, housenky, šťáva z pijavic
Příprava: do kotlíku postupně vhodíme najemno nakrájené sedmikráskové kořeny, oloupaný Scvrklofík, jednu krysí slezinu, nařezané housenky a pár kapek šťávy z pijavic. Pozor, musí být zachováno toto pořadí !!! Pak necháme lektvar asi 10 minut vařit a na hodinu odstavíme.
Efekt: zvětšuje do trojnásobku původní velikosti.


Famfrpál

11. srpna 2009 v 15:28 | Theresa |  Ostatní
Famfrpál vznikl na počátku 11. století na místě Queerditch Marsh. Na mapách po něm však budete pátrat marně, a to proto, že mocní čarodějové ho udělali nezaznamenatelným. To znamená, že jej nelze zaznament do žádné mapy. Zpočátku byl famrpál jen jakási zuřivá honička na létajících košťatech, ale postupně se do hry přidávaly míče, až se zrodil ten famfrpál, jaký hrajeme dnes. Začínalo se s jedním herním míčem zvaným Camrál. Je všeobecně známé, že ten slouží ke střílení gólů. Když to lidi začalo tak trochu nudit, přidali si pár Potlouků. A jako perličku nakonec někdo přinesl Zlatonku a doplnil tak dnešní čtveřici balónů.

V roce 1473 se konalo první mistrovství světa v této kolektivní hře. Od té doby se mistrovství světa koná každé čtyři roky. Mimoevropské týmy se mistrovství začaly účastnit od sedmnáctého století. V roce 1652 se také uskutečnilo první mistrovství Evropy, které se zase od té doby koná každé tři roky.

Famfrpál je oblíbený skoro na celém světě. Na východě si příliš příznivců nezískal, protože tam jsou spíše více v modě létající koberce. Ve Spojených státech se sice hraje famfrpál, který zde má však konkurenci v podobném sportu, a tak se na mezinárodních soutěžích Američanům moc nedaří. Zato špičkovými reprezentanty se pyšní Bulharsko, v poslední době také Irsko a kupodivu i podceňované Peru.

Celý tým Famfrpálu se skládá ze sedmi hráčů: 1×brankář, 1×chytač, 2×odražeč 3×střelec
 • Post brankáře nepochybně existuje již od 13.století, jeho úloha se však od té doby změnila. Brankář by měl být první u brankových košů, protože jeho úloha je zabránit, aby se Camrál dostal do některého z nich. Je ovšem povoleno, aby brankář z brankového pásma vylétl, chce-li protivníkovy střelce zastrašit nebo v zárodku zmařit jejich pokus o útok. Dříve však nebylo vyloučeno, že dostatečně rychlý brankář dokáže vstřelit gól a pak se včas vrátit k vlastním košům a zabránit soupeři, aby vyrovnal.
 • Chytači, coby nejlehčí, nemenší a nerychlejší letci potřebují dobrý zrak a zároveň schopnost za letu se jednou či dokonce oběma rukama pustit koštěte. Vzhledem ke své obrovské důležitosti pro výsledek zápasu - chytne li chytač Zlatonku, získává družstvo 150 bodů - , stávají se nejčastějším terčem všech faulů ze strany soupeře. Právě tito hráči většinou utrží ta nejvážnější zranění. "Zneškodněte chytače!" - tak zní první zásada v Odrážečově bibli od Brutuse Scrimgeoura.
 • Post odrážeče existuje od té doby, kdy byly do hry zavedeny Potlouky. Základním úkolem odrážečů je chránit členy vlastního mužstva před Potlouky, což činí pomocí holí (dříve kyjů). Odrážeči nikdy nestřílejí góly a nikde není ani zmínka o tom, že by mohli nějak manipulovat s Camrálem. Musí být vybaveni značnou fyzickou silou, aby si poradili s odvracením Potlouků, proto jsou také častěji Odrážeči, ne "Odrážečky".
 • Střelec je ve famfrpálu nejstarším hráčským postem, protože celá hra byla kdysi založena pouze na střílení branek. Střelci si navzájem přihrávají Camrálem a získávají deset bodů pokaždé, když se jim podaří prohodit ho jednou z branek. K jediné podstatné změně ve hře střelců došlo roku 1884, tj. rok poté, kdy byly brankové koše nahrazeny obručemi. Tehdy bylo zavedeno nové pravidlo, které stanovilo, že do brankoviště smí vletět pouze střelec nesoucí Camrál. Pokud do brankoviště vletělo víc střelců najedou, gól nebyl uznán. Cílem tohoto pravidla bylo eliminovat takzvané "napadání brankáře", tedy manévr, při němž do brankoviště pronikli dva střelci a odtlačili brankáře stranou takže třetí střelec měl volnou cestu k brankové obruči
 • Camrál má průměr dvanácti palců, je bezešvý a má zářivě červenou barvu. Některé starší Camrály měly švy a úchytku, nebo díry na prsty. Červenou barvu dostal poprvé v zimě roku 1711 po utkání, které proběhlo za vytrvalého deště, takže pokaždé, když ho někdo upustil na zem byl nerozeznatelný od rozbahněného terénu. Střelce také čím dál tím víc rozčilovalo, že musí pro Camrál stále létat na zem a tak ho jistá čarodějnice očarovala, že vždy, když ho někdo upustí, tak se snáší k zemi pomalinku, asi jako by klesal ke dnu ve vodě.
 • Zlatonka má velikost vlašského ořechu, stejně jako měla její předchůdkyně zlatonoska. Je zlatá se stříbrnými křidélky, očarovaná tak, aby byla co možná nejdéle nepolapitelná. Zaltonoska je dnes chráněným ptačím druhem a díky své křehkosti byla velmi často při chycení rozdrcena. Traduje se, že roku 1884 na vřesovišti Bodmin Moor Zlatonka unikala chycení celých šest měsíců, oba týmy znechucené ubohým výkonem svých chytačů, poté nedohraný zápas raději ukončili.
 • První Potlouky ( či tehdy "Krváky") byly létající kameny, později černé kovové koule, vypadající trochu jako dělové a nakonec Potlouky olověné. Jenže po nějaké době se zjistilo, že olovo je na výrobu Potlouků moc měkké. V dnešní době se Potlouky vesměs vyrábějí ze železa, v průměru mají deset palců a jsou jen o něco menší než Camrály. Kouzlo, jímž jsou Potlouky očarovány, je nutí pronásledovat všechny hráče bez rozdílu. Jsou - li ponechány samy sobě, zaútočí na toho hráče, který je jim nejblíže.

Řada nimbus - Nimbus racing broom company:
 • Nimbus 1000
 • Nimbus 1500
 • Nimbus 2000
 • Nimbus 2001
Řada zameták - Cleansweep broom company:
 • Zameták 1
 • Zameták 2
 • Zameták 3
 • Zameták 4
 • Zameták 5
 • Zameták 6
 • Zameták 7
Řada kometa - Comet trading company:
 • Kometa jedna čtyřicet
 • Kometa jedna osmdesát
 • Kometa dva šedesát
Další košťata:
 • Kulový Blesk (Firebolt)
 • Meteor (Shooting Star)
 • Stříbrný Šíp (Silver Arrow)
 • Masařka (Bluebottle)
 • Duběnka 79 (Oakshaft 79)
 • Měsíční Paprsek (Moontrimmer)
 • Žíznivá Čára (Swiftstick)
 • Proutěnka 90 (Twigger 90)

Odrážeči, jeden Brankář, jeden Chytač (co mají za úkol... viz. Výše). Střelci si podávají Camrál až jej jeden z nich prohodí brankovými tyčemi. Do brankoviště smí jen chytač, který nese Camrál. Když Camrál proletí brankovou obručí, teamu se přičte 10 bodů. Dále je ve hře Brankář. Ten hlídá obruče svého teamu a snaží se, aby protihráč Camrál jimi neprohodil. Odrážeči se snaží Potlouky odrazit jiným směrem než na jejich spoluhráče. Potlouky létají mezi hráči a snaží se srazit hráče z košťat. Ve hře je, ale ještě jeden míč - Zlatonka. Chytač má za úkol chytit Zlatonku dřív než soupeř. Tím pro mužstvo získá 150 bodů a ukončí zápas. ( Nejdéle hraný zápas byl tři měsíce ) (a nejkratšeji hraný famfrpálový zápas byl 3,5 sekundy kdy Roderick Plumton, hrající za Tustrkillská tornáda chytil zlatonku za 3,5 sekundy). Zlatonka je nejdůležitější míč ve hře. Je velice obtížné ji zahlédnout a chytit. Je rychlá a rychle a prudce mění směr.
 • Přestože výše, do níž smí hráč v průběhu utkání vzlétnout, není nijak omezena, je zakázáno, aby vybočil mimo čáry vymezující obvod hřiště. V případě, že někdo z hráčů vylétne do autu, musí jeho tým odevzdat Camrál soupeřícímu mužstvu.
 • Kapitán mužstva si může pomocí sjednaného signálu od rozhodčího vyžádat "oddechový čas". To je jediný okamžik, kdy se hráči smějí v průběhu utkání dotknout nohama země. Oddechový čas lze prodloužit až na dvě hodiny v případě, že dosavadní průběh hry už trval více než dvanáct hodin. Jestliže se po těchto dvou hodinách mužstvo nevrátí na hřiště, je diskvalifikováno.
 • Rozhodčí může proti některému z mužstev nařídit trestné střílení. Střelec, který trestné střílení provádí, letí z centrálního kruhu k brankovišti. Všichni ostatní hráči s výjimkou protivníkova brankáře jsou povinni se během trestného střílení držet stranou.
 • Camrál je dovoleno vytrhnout ze sevření jiného hráče, za žádných okolností však není povoleno, aby hráč chytal protihráče za jakoukoliv část těla
 • V případě zranění není povoleno, aby byl zraněný hráč nahrazen jiným. Mužstvo je povinno pokračovat ve hře bez zraněného hráče.
 • Hráčům je povoleno vzít si na hřiště hůlky, těchto hůlek však za žádných okolností nesmí být použito proti členům soupeřícího mužstva, koštěti kteréhokoliv člena soupeřícího mužstva, proti rozhodčímu či kterémukoliv z míčů a diváků.
 • Famfrpálové utkání končí teprve tehdy, když je chycena Zlatonka nebo když se na tom dohodnou kapitáni obou mužstev.

Nebelvír (nachová barva)
 • kapitán: Oliver wood
 • chytač: Harry Potter
 • brankář: Oliver Wood
 • odrážeč: Fred Weasley
 • odrážeč: George Weasley
 • střelec: Angelina Johnsonová
 • střelec: Alice Spinnetová
 • střelec: Katie Bellová
Havraspár (modrá barva)
 • Capitán: Roger Davies
 • Chytač: Cho Chang
Mrzimor (žlutá barva)
 • kapitán: Cedric Diggory
 • chytač: Cedric Diggory
Zmijozel (zelená barva)
 • kapitán: Markus Flint
 • chytač: Draco Malfoy
 • brankář: Bletchly
 • odrážeč: Bole
 • odrážeč: Derrick
 • střelec: Marcus Flint
 • střelec: Warrington
 • střelec: Montague

Famfrpálové týmy

 • Applebyské šípy: Applebyské šípy mají světlemodré hábity,zdobené stříbrným šípem.Tento tým byl založen r. 1612, vyhrál nad Sofijskými supy a nesnášejí se s Wilbourskými vosami.
 • Ballycejští netopýři: Mají černé hábity s šarlatovým netopýrem.27 titulů mistra famfrpálové ligy a je to 2 . nejúspěšnější tým historie.
 • Caerphillské katapulty: Mají světlezelené hábity s šarlatovými svislými pruhy. Byli založeny r.1402, jsou to osmnáctinásobní mistři ligy, jednonásobní mistři Evropy a vyhráli nad draky z Karasjoku.
 • Falmouthší sokoli: Mají tmavošedé hábity s kombinací bíle a na prsou sokolí hlava. Odrážeči Kevin a Karl Broadmoorové.Tvrdá a nesmlouvavá hra.
 • Holyheadské harpyje: Mají tmavozelené hábity se zlatým spárem na prsou. Byli založeni r.1203. Nejlepší sehraný zápas roku 1953 s Heidelberskými harcovníky. Za tento tým hrají jen čarodějky.
 • Kenmarská káňata: Mají smaragdově zelené hábity s dvěma zrcadlově obrácenými žlutými K na prsou. Byli založeni r.1291. Jejich brankář O´Harre byl třikrát kapitánem irského národního mužstva. Maskoti jsou skřítci leprokni.
 • Kudleští kanonýři: Mají oranžové hábity s emblémem letící dělové koule a dvěmi černými klubovými iniciálami. 21 titulů mistra famfrpálové ligy. Harryho a Ronův nejoblíbenější tým.
 • Montroseské straky: Mají černobíle hábity s jednou strakou na prsou. 32 titulů mistra famdrpálové ligy a dva tituly mistra Evropy. Nejúspěšnější britský a irský klub.
 • Puddlemerští spojenci: Mají tmavomodré hábity s klubovým emblémem dvou zkřížených papyrů.Byli založeni r. 1163. 22 titulů mistra ligy. Nejstarší ligové mužstvo.
 • Pýcha Portree: Mají tmavorudé hábity se zlatou hvězdou na prsou. Byli založeni r. 1292. 2 ligové tituly mistra famfrpálu. Jejich nejslavnější střelkyně Catriona McCormacková šestatřicetkrát reprezentovala Skotsko a její dcera Meaghan je brankářkou mužstva.
 • Tustshillská tornáda: Mají azurově modré hábity s dvěma tmavomodrými T na prsou a na zádech. Byli založeni r. 1520. 5 titulů mistra ligy famfrpálu. Jejich chytač Roderick Plumpton chytil Zlatonku za 3 a půl sekundy.
 • Wingtownští tuláci: Mají krvavě rudé hábity se stříbrným sekáčkem na maso. Byli založeni r. 1422. Zřídkakdy poraženi. Založilo jej sedm dětí (čtyři sestry a tři bratři) od řezníka Waltera.
 • Wilbournské vosy: Mají vodorovně pruhované černožluté hábity s emblémem vosy na prsou.Byli založeni r. 1312. 18 titulů mistra ligy famfrpálu. Jejich fanoušci si říkají sršni, za vosy hrál jako chytač Ludo


Voldemort je největším zločincem všech dob

11. srpna 2009 v 15:23 | Theresa |  Lord Voldemort
Fanoušci Toma Rojvole Raddla mají důvod k oslavě. Lord Voldemort sice svůj boj s Harrym Potterem a jeho přáteli prohrál, ale AOL Moviefone ho vyhlásilo největším filmovým zločincem všech dob.

V žebříčku 25 darebáků má v popisu: Ten-jehož-jméno-nesmíme-vyslovit je nejmocnější černokněžník, který kdy žil. Sám plánuje zotročit celý mudlovský svět. Jeho dosavadní přítomnost na filmovém plátně je zatím minimální, ale z knih víme, jaké zlo bude následovat.
Zde je celý 25 člený žebříček (kvůli mé neschopnosti přeložit některé filmy do češtiny ponechám anglické názvy):


1) Lord Voldemort, "Harry Potter" série (2005-2007)
2) Darth Vader, "Star Wars" série (1977-2005)
3) Wicked Witch of the West, "The Wizard of Oz" (1939)
4) Hanibal Lecter, "Silence of the Lambs" (1991)
5) Joker, "The Dark Knight" (2008)
6) Goldfinger, "Goldfinger" (1964)
7) Chigurgh, "No Country for Old Men" (2007)
8) Hans Gruber, "Die Hard" (1988)
9) Max Cady, "Cape Fear (1991)
10) Queen, Snow White and the Seven Dwarfs" (1937)
11) Harry Powell, "Night of the Hunter" (1955)
12)Michael Myers, "Halloween" (1978)
13) Freddy Krueger, "A Nightmare on Elm Street" (1984)
14) Mrs. Iselin, "Manchurian Candidate (1962)
15) Tom Powers, "Public Enemy" (1931)
16) Annie Wilkes, "Misery" (1990)
17) Dr. Christian Szell, "Marothon Man" (1976)
18) T-1000, "Terminátor 2" (1991)
19) Joan Crawford, "Mommie Dearest" (1981)
20) Lex Luthor, "Superman" (1978)
21) Alfonzo Hartus, "Training Day" (2001)
22) Cruella de Vil, "101 Dalmatians" (1961)
23) Frank Booth, "Blue Velvet" (1986)
24) Khan Noonien Singh, "Star Trek: Wrath of Khan" (1982)
25) Agent Smith, "The Matrix (1999)

HP 6- Trailery

11. srpna 2009 v 15:20 | Theresa |  Filmy HP