Režisér- Mike Newell

11. srpna 2009 v 15:09 | Theresa |  Filmy HP
Celým jménem Michael Cormac Newell se narodil 28. března 1942 v Hertfordshire, Anglie. Jako klič k cestě
filmového tvůrce označuje Michael televizi, jenž mu na začátku 60. a později 70. let otevřela cestu k postu světoznámého režiséra. Vystudoval na Cambridge. Po ukončení studia v roce 1963 se stavá zaměstnancem Granada Television, kde se zaučuje v produkci, aby se tak připravil na svůj režijní debut, který následuje o několik let později. Tím se stává THE MAN IN THE IRON MASK (Muž se železnou maskou) a i přes nevelký úspěch filmu se Newellův zrak začíná upínat přes Atlantický oceán, do země filmu zaslíbené, Spojených státům.

Jeho prvním snímkem, jenž vzniká v koprodukci USA a VB se stává adaptace povídky od Brama Stokera,THE AWAKENING (PROBUZENÍ). Díky tomuto dílu získává reputaci režiséra vysokých kvalit, jenž se snaží dostat z herců to nejlepší a je odhodlán pro to udělat cokoliv. Následují filmy BAD BLOOD, DANCE WITH A STRANGER či dramata SOURSWEET a AMAZING GRACE AND CHUCK, v kterých si Newell získává obdiv stále se rozšiřujícího obecenstva.

Zlomový okamžik přichází s rodinným
filmem INTO THE WEST(CESTA NA ZÁPAD), kde Newell naplno využívá svou originalitu, práci s herci a využití dobře vymyšleného příběhu o melanchlické rodinně. V roce 1994 vzniká Newellovo neslavnější dílo, romantická komedie ČTYŘI SVATB A JEDEN POHŘEB, v níž se nejde pro černý anglický
humor daleko. Film se ihned stává legendou a hlavní hrdina v podáni Hugha Granta celosvětovým playboyem. Tři roky nato Newell společnosti
dokazuje, že jeho režisérské kvality jsou nekonečné a natáčí thriller KRYCÍ JMÉNO DONNIE BRASCO, v němž exceluje Al Pacino a stále slavnější Johny Depp.

Po těchto úspěších následují spíše vlažné snímky, napříkladBLÁZNIVÁ RUNWAY, kde si Newell opět bere na paškál žánr černého humor či ÚSMĚV MONY LISY, jenž i přes kvalitní herce a originální atmosféru je přijat publicitou s velkou rezervou.

Filmem, který má nastartovat další část kariéry se má stát adaptace celosvětově úspěšného knižnho bestselleru HARRY POTTER
A OHNIVÝ POHÁR. I přes Newellovu snahu o maximální divákův zážitek je jeho film mnohými hodnocen jako nejslabší část dosavadní série a samotní hlavní aktéři filmu si stěžují na jeho až moc cholerické počínání.I tak se Ohnivý pohár zařazuje do úspěšné ságy o mladém čaroději a Michael Newell získává možnost natočit adaptaci románu G. G. Márqueze, LÁSKA ZA ČASŮ CHOLERY. Film však u kritiky a publika propadá.

Nejnovějším projektem je nyní adaptace veleúspěšné série PRINCE OF PERSIA, jejíž první díl Sands of Time by měl pod producentskou záštitou Jerryho Bruckheimera vtrhnout do kin v létě 2009. Doufejme, že se Michael tentokrát bude snažit, protože pohádký příběh prince Dastana si zaslouží opravdu velkolepé zpracování.


 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama